Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.

Приемам
x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Кадрите в аграрния сектор - споделете мнения

Здравейте колеги,

Интересувам се какво смятате за професионалните кадри в аграрния сектор - агрономи, ветеринари, икономисти?

Какво е отношението ви към студентите обучаващи се в аграрните науки и как виждате да се запълни недостига от качествени специалисти?

В кого мислите, че е вината - държавата и образованието или самата младеж?

21.01.2016 в 16:08

Мнението е редактирано за последно на 2016-01-21 17:53:30

Re: Кадрите в аграрния сектор - споделете мнения

Недостиг от некачествени специалисти?

21.01.2016 в 17:21

Мнението е редактирано за последно на 2016-01-28 21:42:34

Що пак държавата да е виновна ?

21.01.2016 в 17:46

Недостиг от некачествени специалисти?

Danke.

21.01.2016 в 17:53

недостига е във пари /или лефта/

21.01.2016 в 20:18

Здравейте колеги,

Интересувам се какво смятате за професионалните кадри в аграрния сектор - агрономи, ветеринари, икономисти?

Какво е отношението ви към студентите обучаващи се в аграрните науки и как виждате да се запълни недостига от качествени специалисти?

В кого мислите, че е вината - държавата и образованието или самата младеж?

Аз като студент 3-ти курс аграрно инженерство в АУ Пловдив имам ясна представа.– 80% студентите са полуидоти ,не знаещи изобщо защо са в този университет.Плащащи си семестъра с на мама и тате парите и лайф ис лайф по клубовете.Тази година на АУ Пловдив не му достигнаха 400 места за да запълнят капацитета (И как да го запълнят като постоянно се откриват нови и нови ненужни специалности) Та един от доцентите се оплака ,че ходили в някакво кърджалийско село да набират бъдещи студенти ,а директорката обещала ,че само да си вземат матурата по български ,на която всички първият пък били скъсани ,щяла да ги агитира да дойдат в моя университет.Та да се върнем на студентите сега - От сстаналите 20% може би половината се учат макар и да не знаят ,защо.Машинално зубрене и преписване на изпити.Имаш хубави оценки ,но така ако се става кадър... И там някъде са и едни 10% ,които са си много интелигентни хора ,влезнали с цел точно в този университет ,точно в определена специалност.Хора ,най-често чиито родители са от земеделската среда.За съжаление може би и под 10% са това.При РЗ и Полевъдство сигурно са и доста повече ,защото там най-често са хората влезнали за да се образоват в този университет.В останалите специалности е пълна агония.Преди 1 година Интерагри докараха едно ТД5.65 с отказал съединител и го разглобиха като интереса към събитието беше огромен.... Аз заедно с двамата механици го разглобихме.Разбирам ,че това е разглобяване на трактор ,не е кой знае какво ,но не може да си трети курс тази специалност и да казваш на трактор Т8 - голям комбайн.И колкото и да не разбират ,не им се и иска.Не ,че аз не съм разглобявал с баща ми една дузина пъти болгара ,и ТД-то е почти същото поради липсата на каквато и да е електроника ,но за съжаление хората бяха докарали трактора там за да се гледа и да е нещо като практика ,а то... Да не говорим и ,че аз за изпити не уча ,по простата причина ,че е малко странно и несериозно на изпита ми по МПОК да заграждам на тест кое е отметателна дъска и кое лемеж.. Съвсем сериозно говоря.И това ако са бъдещите аграрни инженери аз ще се гръмна... За дипломните работи и защитата им няма да коментирам ,защото рискувам да си направя престоя в университета не особено приятен ,но е несериозно на момиче защитаващо курсова работа за дон 1500 ,на иначе перфектно начертания й чертеж да не знае кое е шпонката и кое шайбата..Има Оличен 6 впрочем. Това е нашето образование или поне в моята специалност.Отново да кажа ,че има специалности ,в които не е чак толкова зле ,но си е доста зле навсякъде.А има и специалности където един истински студент няма.Та докато образованието ни се крепи на бройка студент за държавна субсидия.Докато аз влезнах с изпит ,а останалите ми 22-ма колеги се записаха по телефона ,защото ... имаше 22 свободни места и не много кандидати. Та до тогава не разчитайте на аграрни кадри или подбирайте много внимателно.Все пак ,да не съм толкова негативен - има много мои колеги ,които са в АУ Пловдив с ясна цел и мотивация.Въпроса е ,че са единици...

22.01.2016 в 08:41

за съжаление като бивш кадър на АУ съм съгласен с горния коментар.в интерес на истината това е валидно и за другите ни университети(имам наблюдения и за ВИХВП сега УХТ).родното образование пълна пародия.не разбирам за какво се хвърлят толкова пари на вятъра.

22.01.2016 в 08:54

Имах един приятел. Завърши Аграрния с РЗ и замина за Канада, където успя да си намери доста добра работа В СПЕЦИАЛНОСТТА. Той ми каза, че името на Аграрния не е напълно непознато, тъй като в миналото сме били изключително развити с научната дейност в областта. Къде ли е този престиж сега...

23.01.2016 в 12:01

...."полунощ отдавна мина, полунощ отдавна мина..."
Не знам дали точно тук е мястото да споделям, защото едва ли ще променя нещо, но ми стана интересно за колегата трети курс.Аз записах АУ- беше още ВСИ 2000 година-задочно разбира се защото нямаше кой да ме храни- и тогава нещата бяха зле, но все пак може би не чак толкова. от 20 човека група випуска все пак беше под 200 човека годишно завършихме 12 . На когото му се учеше завърши..другите вятъра ги отвя нанякъде. завършихме 5-6 от нас започнаха работа по специалността.Някои изкарахме магистратури.Имам колеги вече преподаватели, научни сътрудници,,агрономи във водещи фирми. Аз започнах във лозарска сега звършвам вино и пиво във ВИХИПИХИ-то дето сега стана университет по хранителни технологии.Там нещата са отчайващи -всичко е пари приятелю!
ТА във ау-то е по добре повярвай ми много по колегиални са отношенията.А който иска да се научи ще се научи.
Аз като теб трети курс за зимния семестър се бях отчаял ама после полека лека всичко си дойде на мястото. АУ-то има чудесна библиотека- не нужно да ходиш от кафе на кафе. последно като ходих беше чисто топло- литература бол. Вярно, че не е нова, но повярвай ми и в старите редове има какво да се прочете.
Успех!

24.01.2016 в 00:29

ИМА ДОБРИ КАДРИ И В АГРО СЕКТОРА ЧАСТЕН(60)% И В ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ(30)%.
СЛУЖИТЕЛИТЕ НА НИСКИТЕ НИВА ДО ЕДИН МОМЕНТ СА АМБИЦИРАНИ, НО КАТО НЯМАТ РАЗВИТИЕ ПРЕМИНАВАТ В СЪСТОЯНИЕ НА БЕЗРАЗЛИЧИЕ.
ПРОБЛЕМА Е ВЪВ ВЪЗМОЖНОСТТА НА ГОЛЕМИТЕ В АГРО СЕКТОРА, КОИТО БУКВАЛНО ДИКТУВАТ ЗАКОНОДАТЕЛНИТЕ ПРОМЕНИ 90% В ТЯХНА ПОЛЗА.
ОТРУДЕНИЯ ДРЕБЕН ПРОИЗВОДИТЕЛ, МНОГО РЯДКО УСПЯВА ДА ХВАНЕ САМО ТРОХИТЕ, С КОЕТО СМЯТА, ЧЕ В БЪДЕЩЕ ЩЕ ОЦЕЛЕЕ.

24.01.2016 в 10:43

Нужна ли е нова промяна в Наредба 3?

• Агрополихим АД Агрополихим АД

Агрополихим АД е водещ производител на азотни торове в Югоизточна Европа и лидер в...

ЗемТех ООД ЗемТех ООД

ЗемТех ООД предлага тракторни машини, земеделска прикачна техника и градински пособия -...

СД Драганови СД Драганови

СД "ПЕТКО И ИВАН ДРАГАНОВИ С-ИЕ"  е частна фирма, създадена през 1991 год....

• Агро Бул Сервиз ООД Агро Бул Сервиз ООД

"Агро Бул Сервиз" ООД  извършва търговска и сервизна дейност на селскостопанска...

Тайтън Машинъри България Тайтън Машинъри България

"Тайтън Машинъри България" АД е българо-американско дружество, съзадено на 6-ти...

Ири Трейд АД Ири Трейд АД

Фирма „ИРИ ТРЕЙД” АД е създадена през 2003 г. с предмет на дейност:...

• Металагро АД Металагро АД

Металагро АД е български производител на хедери за жътва на слнчоглед, царевица, приставки...

Агротрон - М Агротрон - М

Агротрон-М се занимава с внос на трактори, комбайни и земеделски инвентар от Европа.  ...

Меркурий Агро ЕООД Меркурий Агро ЕООД

Меркурий Агро ЕООД e компания за търговия на селскостопанска техника и резервни части,...

•  НИК Електроникс ООД НИК Електроникс ООД

НИК Електроникс ООД e вносител на Trimble за България - GPS навигации, автопилоти и...

Сатнет ООД Сатнет ООД

Сатнет ООД е водещ вносител на употребявани и рециклирани Японски...

Иновекс Земеделска Техника Иновекс Земеделска Техника

ИНОВЕКС Земеделска Техника е част от компанията ИНОВЕКС ГРУП . ИНОВЕКС е марка позната...

forum