Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.

Приемам
x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Помощ при засаждане на късен домат

Здравейте! Имаме малко над 2 декара място в моето село, което не е било обработвано може би повече от 15 години...
Смятам да засеем домати с дядото и бабата, които са запознати с процеса на отглеждане и за целта, смятаме да вземем разсад и тук вече идват многото въпроси и неточности.
Мястото е подготвено, консултирахме се с не малко хора, но искам да получа съвети и от тук при Вас.
Какъв сорт разсад да взема(като ме посъветваха да е безколово ), като се има в предвид, че искаме след септември(не по-късно от средната на октомври) да го берем, да е издържлив от болести и т.н
И също колко бройки разсад ще ни трябват?
Дядо казва, че няма нужда от торене след като мястото не е било обработвано от доста време, но всеки, занимаващ се с това, ме посъветваха да използвам и ми препоръчаха някакъв смесен за доматите - амониева селитра (амониев нитрат).

След това, при покупката на този разсад, как да мога да разбера дали всичко е наред с него, дали няма да имам проблеми и дали сорта е точно такъв, какъвто ми трябва.
Иначе, ако има сериозен и точен човек от гр. Стара Загора да си купя, ще съм благодарен да ми препоръчате.

03.07.2016 в 12:39

Мнението е редактирано за последно на 2016-07-03 12:41:29

Re: Помощ при засаждане на късен домат

Естествено, че ще ти кажат някоя химия. Щом като мястото не е обработвано, ореш плитка оран до 20 см, ако има възможност намираш си обгорял оборски тор, разпръскваш го и фрезоваш, не ти трябват никакви химии. Да ти кажа ли в моята градина 2 дка, имам повдигнати лехи по 20 метра дълги на широчина метър, високи 30-40 см. Само почва от пътечките около лехите, оборска тор, пепел, мулчирам със слама 30см слой. Отглеждам доматите в края на леглата на шахмат едно срещу друго с отстояние между 80 и 100 см на колци. В средата на "триколци" гледам боб (акумулира азот в почвата), а между триколците тиквички. Всички празни пространства между доматите са запълнени с босилек, а другите празни пространства с латинка, тагетес и невен. Няма място на лехата за плевели, и малкото които излизат се обират лесно след дъжд и излизат директно с корените и клечките, щото не са в почвата, а в рехавата слама. Празните пространства встрани от културите - по оградата, на границата с други дворове и т.н. съм ги населил с дива мента и див пелин и билки - смърдят и гонят неприятели и привличат хищни насекоми, които изяждат всички вредители. За 2 дека е лесно да се приложи, но иска време и търпение. Свържи се на лични да ти пратя материали. На големи площи също е приложимо, но там трябва проект за дългосрочно поликултурно развитие на площите, правилно менажиране, техника, финанси и прочие... но резултатите след минимум 3-5 години са

За почвата - направи си почвен анализ. Дългосрочно необработвани и неторени почви може да са деминерализирали леко или леко киселинни.

За разсада - безколови не съм гледал досега

12.07.2016 в 11:48

Мнението е редактирано за последно на 2016-07-12 11:51:12

Нужна ли е нова промяна в Наредба 3?

• Техно Груп-М Техно Груп-М

ТЕХНО ГРУП-М –Търговска и развойна дейност в областта на селскостопанска техника и...

Тракбул ООД Тракбул ООД

" ТРАКБУЛ " ООД   - Стара Загора е директен вносител на пълната гама...

Трактор Инвест ЕООД Трактор Инвест ЕООД

„Трактор инвест” ЕООД - Карлово е търговско дружество с предмет на дейност...

• Еуралис Семена ЕООД Еуралис Семена ЕООД

Еуралис Семанс е семенарският отдел на Еуралис Груп – френски кооператив, съставен...

Агро Бул Сервиз ООД Агро Бул Сервиз ООД

"Агро Бул Сервиз" ООД  извършва търговска и сервизна дейност на селскостопанска...

Интерагри АД Интерагри АД

ИНТЕРАГРИ АД е дружество с основна дейност внос, дистрибуция и продажби и сервизна дейност на...

• Агрополихим АД Агрополихим АД

Агрополихим АД е водещ производител на азотни торове в Югоизточна Европа и лидер в...

Оптиком ООД Оптиком ООД

Заедно с грижа и оптимални решения за Вашето стопанство   ОПТИКОМ ООД  е...

Байер КропСайанс Байер КропСайанс

Предмет на дейност: Производство и търговия с препарати за растителна защита и семена рапица....

• Машио Гаспардо България ЕООД Машио Гаспардо България ЕООД

Машио Гаспардо България - Официален вностител на земеделска техника от групата на Машио...

Сатнет ООД Сатнет ООД

Сатнет ООД е водещ вносител на употребявани и рециклирани Японски...

Градина - РВ ЕООД Градина - РВ ЕООД

Градина - РВ ЕООД  - японски трактори, машини за пелети, мотофрези, мотокултиватори,...

forum