Поземлените отношения от една страна са механизъм за устойчиво ползване на земеделските земи, а от друга – те са ключов елемент за усвояването на европейските средства за земеделие. Това заяви Борислав Петков, председател на Българска асоциация на собствениците на земеделски земи (БАСЗЗ), по време на дискусия за прилагането на ОСП 2014-2020 г., предаде Фермер.БГ.

 

Представители на браншови организации в агросектора дискустираха очакваните промени в поземлените отношения в България в контекста на новата ОСП. Като част от темата беше коментирано и предложението за въвеждане на данък за пустеещите земи. „Данъкът за пустеещи земи трябва да е местен налог, обвързан със системата ГРАО. Целта каква е – да влязат приходи в бюджета или да се направи нещо с тези декари, които са около 10 на сто от обработваемата земя.

 

В крайна сметка поземлените отношения са ключови за усвояването на очакваните 5,5 млрд. евро за директни плащания до 2020 г. Фундаментът на европейската селскостопанска политика е устойчивото ползване. При сегашната рамка, която регламентира поземлените отношения, нищо добро не ни чака в следващите 3-4 години, защото в България всичко се базира на спекулации”, заяви Борислав Петков. Той подчерта, че България е единствената страна, в която има комасация по ползване члрез споразумения за ползване на земеделска земя по чл.37 от ЗСПЗЗ.

 

„Земеделието е отрасъл, който се гради на предвидимост, а такава не може да има при неизяснени правила. Земеделският производител не може да не инвестира много пари, ако иска да прави качествено земеделие. Тези инвестиции, обаче, не могат да се върнат за година. Затова в агросектора е нужна дългосрочна стратегия, за да можем да говорим и за устойчиво ползване на земеделските земи“, допълни Петков. По време на дискусията участниците коментираха конкретни текстове от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, който по думите на Петков до момента е променян 93 пъти и все още не е достатъчно работещ.

 

„Правилата на ОСП в следващите 6-7 години ще определят процесите, които трябва да се случат между собствениците и ползвателите на земеделска земя, както и да регулират арендните отношения в България. Собственикът трябва да спокоен и да отдава земята си дългосрочно, за да се гарантира в последна сметка устойчиво ползване на земеделската земя в България“, допълни Петков.

 

 

© 2014 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!