Интересът към производството на соя в България ще расте, прогнозира в интервю за Фермер.БГ Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ). Ниските инвестиции за производство, високата цена на соята (800 лв./кг в момента) и гарантираното изкупуване правят соята атрактивна за фермерите, категоричен е Върбанов.

 

Г-н Върбанов, соята става като че ли все по-атрактивна за земеделските производители. В новия програмен период ще има отделно субсидиране за тази култура. Смятате ли, че соята има бъдеще?
Определено смятам, че соята има бъдеще още повече, че в недалечното минало България е имала традиции в отглеждането на соя в някои райони. В новия програмен период има изисквания към азотофиксиращите култури, към които спада и соята. Важно е да се подчертае, че соята е много рентабилна култура, особено ако може да се отглежда при поливни условия. При поливни условия соята дава много добри добиви. Тя е култура, която е и много добър предшественик. Има и още един важен фактор – цената.

 

ВИЖТЕ ВИДЕО ПО ТЕМАТА:

 

 

Каква е цената са соята?
В момента български предприятия изкупуват соя на цена 800 лв./т, което на фона на останалите цени е наистина много атрактивно. Сигурен съм, че много бързо нашите фермери ще се преориентират и освен други азотофиксиращи култури, ще започнат да отглеждат и соя - особено в районите, в които има възможност за напояване. На организирания първи Ден на соята много фермери заявиха, че проявяват интерес към внедряване на нови напоителни системи, респективно и към отглеждането на соя.

[news]


Външни пазари за соя има ли? Един от проблемите с тази култура доскоро беше липсата на български преработвателни предприятия, които да изкупуват продукцията?
Това наистина беше един от големите проблеми, защото преработвателните предприятия спряха работа. В момента, обаче, няколко наши предприятия внасят соя и работят рентабилно. Соята е стратегически продукт – неслучайно всички развити земеделски страни отглеждат соя. Соята е борсова стока – тя е протеинова култура и цените винаги са високи. Според мен, това я прави много перспективна за българските земеделски производители. Още повече, че технологията на отглеждане на соята не е трудна – инвестициите в отглеждането на соя не са големи. Соята определено е капризна по отношение на засушаването, но там, където фермерите успеят да изградят напоителни системи, преориентацията към отглеждането на соя ще стане много бързо.

 

Да се върнем на цените – къде е соята в борсовата скала?
В момента не виждам друга друга култура, която да се търгува на пазара на по-висока цена. При изкупна цена от 800 лв./т дори за добив от 300 кг/дка за фермерите производството е рентабилно и икономически изгодно. Не бих сравнявал с други култури, защото нещата са много относителни, но при такава изкупна цена съм категоричен, че интересът към соята ще продължи да расте. Още повече, че изкупуването на продукцията е абсолютно гарантирано. В момента в България се внася соя за български преработвателни предприятия. Включително се внася и соев шрот, тъй като промишленото производство в птицевъдството и свиневъдството се нуждаят от него.

 

 

Ваня КЮРЧЕВА, Фермер.БГ

 

 

© 2014 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!