Иновациите в земеделието стават все по-голям приоритет на ЕС, а информационните технологии заемат около 70-80% от тези иновативни решения, които се предлагат на фермерите в Европа. Това каза бившият зам.-министър на земеделието и председател на Института за агростратегии и иновации Светлана Боянова  за Bloomberg TV Bulgaria.
 
Специалистът посочи, че целта на ЕС е IT решенията да навлязат при малките земеделски стопани, които са по-уязвими и не могат да си позволят големи инвестиции и благодарение на тези инвестиции, с малки елементи и IT решения да направят своето стопанство конкурентно на пазара.
 
Според Боянова големият проблем на българите е, че не са запознати с добрите примери в тази област. Един такъв пример е бизнес модел с кооператив от данни, който се практикува в Холандия, където всички фермери събират различни данни за своите стопанства, обменят ги и взимат решения за управлението на стопанствата си. 
 
"Важно е IT решенията да не се разглеждат изолирано само за земеделие или само за потребител. Те трябва да имат надграждане по цялата верига. Целта не е просто да имаме IT продукт, а да имаме най-накрая някаква печалба", посочи още Боянова.
 
Светлана Боянова разказа още за начините за внедряване на модерните технологии в българските стопанства.
 
“В България имаме такава специална мярка, заложена в ПРСР, като размерът на един такъв проект може да бъде до 1 млн. евро, но тук е важно да се разбера какъв е смисъла на цялата тази мярка – 16.1 - Създаване на оперативни групи за иновативни продукти в стопанство на земеделец. По този начин всички тези примери за модерно земеделие биха могли да се изпробват в стопанството на земеделски производител. Идеята тук е да не участва само един субект т.е земеделски производител, а трябва да участва представител на науката, може да участва консултант или IT компания. По този начин създавайки една такава оперативна група, участието на толкова много субекти в нея защитава нейното бъдеще за развитие“, коментира тя.