Бум на желаещите да се занимават с био пчеларство, отчита статистиката за последните години.

По данни на Сдружението за биологично пчеларство над 200 са регистрираните био пчелари. Пчелните семейства надхвърляд 70 хил., а пчелният мед, деклариран като биологичен, е повече от 1000 тона.

Направата на качествен биологичен пчелин отнема поне две години, посочи председателят на биологичните пчелари Димо Димов пред Фермер.БГ. Ето кои са и най-важните стъпки, които трябва да предприемат земеделците, преди за се захванат с отглеждане на пчели по биологичен начин.

Районът на пчеларстване за биопроизводство е критичната точка при започването на тази дейност. Много е важно стопаните, които искат да кандидатстват за биологично пчеларство, на първо място да се запознаят именно с изискването за отстояние от 3 км от селскостопански насаждения. Районът трябва да бъде основно с диворастяща медоносна растителност (акация, липа, глог и др), в чисти неинтензивни по отношение на селскостопански мероприятия райони. Според Димов има стремеж на много пчелари да бъдат сертифицирани и да получават субсидии по Агроекологичната мярка, като в същото време пчелините им са в райони с интензивно отглеждане на селскостопански култури като рапица и слънчоглед.

[news]

Най-подходящи за развитие на биопчеларството са планинските райони, тъй като там не се развива интензивно земеделие. Дивите растения, които виреят, дават много висока стойност на произведения продукт. Биологичният прашец има до 2 пъти по-висока стойност, биологичният прополис – до 4-5 пъти по-висока стойност в сравнение с конвенционалното пчеларство, посочи Димо Димов.

В България все още няма сертифициран производител на восъчни основи, който да произвежда и биологични восъчни основи. Пчеларите трябва с лични средства и усилия да търсят основи и този проблем все още остава като нерешен по отношение технологията на биологичното пчеларство. В цяла Европа восъкът е контаминиран и е замърсен. Това се случва и в световен мащаб. Чист восък се намира само на места в Африка и Нова Зеландия. Ето защо трябва да се борим със собствени сили да произвеждаме чисти восъчни основи, които не са замърсени с различни лекарствени препарати, посочи Димо Димов.
 

Профилактиката и лечението на пчелните семейства е от ключово значение за развитието на пчеларството. България е една от страните в Европа, в която биологичното пчеларство разполага с богат арсенал от екологични ветеринарно-медицински препарати. Някои от тях са на основата на ментол и тимол, тимовар и др. Ефективността при използването на тези препарати е по-ниска и това често кара пчеларите да използват по-ефективни, но по-вредни, както за здравето и живота на пчелите, така и отлагащи в пчелните продукти вещества, които не отговарят на изискванията за биологичното пчеларсто. В последно време на пазара се предлагат изключително ефективни, но замърсяващи восъка и пчелните продукти ветеринарно-медицински препарати. Всяка година тези препарати се променят, купуват се нови, внесени от други държави – често и нелегални, и това създава реални предпоставки за замърсяване на пчелния продукт, обясни председателят на Сдружението на биопчеларите.
 

В биологичното пчеларство помещенияата за работа за извличане и съхранение на меда трябва да бъдат близо до първичния добив. Медът е първичен продукт, който съхранява качествата си при този първичен добив. Всяка следваща обработка, свързана с филтриране, затопляне, разфасоване, транспортиране, влошава качествата му. Най много замърсявания в меда, след ветеринарните препарати и след околната среда, насъпват когато пчеларят се намеси в извличането на меда и последващата преработка.

Факт е, че в последните години ръстът на земеделските производители, които се занимават с биологично пчеларство е значителен, и страната ни се доближава до първенците в бранша в най-добрите европайски страни като например Испания.

Все пак обаче, не трябва да забравяме описаните по-горе критични точки при създаването на биологичен пчелин, посочи Димо Димов и допълни, че сертифициращите органи и държавният административен апарат в лицето на МЗХ и ДФЗ, трябва стриктно да изпълняват ролята си, защото от тях до голяма степен зависи това, което ще се случи с биологичното пчеалрство.

 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!