При положение, че в Министерството на земеделието и храните са знаели за опасността от болестта заразен нодуларен дерматит още миналата година, то е трябвало да вземат мерки на време. Това заяви в интервю за Фермер.БГ Димитър Георгиев, собственик на ферма с 40 броя едри преживни животни на 7 км южно от Хасково.
 

Г-н Георгиев, какви мерки сте предприели за справяне със Заразния нодуларен дерматит? 
Мерките, които сме предприели срещу нодуларния дерматит, са ежеседмичното пръскане на животните и обора ни с препарат, но също така сме закупили и електропастир. По този начин животните могат да пашуват свободно, без да са в контакт с животни от други стопанства.
 
Спазвате ли указанията за регулация във вашата ферма, наложени от БАБХ?
От БАБХ никой не е посетил фермата ни, нито някой ни е информирал по някакъв начин за изисквания, които те са поставили. Не е нормално, според мен, в сектора да получаваме информация от медиите.

Притеснени ли сте от заразата и ваксинирани ли са животните ви?
Животните бяха ваксинирани още с първия транш ваксина на 29 април, що се отнася до притеснението – то не помага на никого. В нашето землище има официално няколко животновъдни обекта. Никой не даде отговор какво се случва с животните, които нямат ушни марки. Такива животни се срещат масово по селата на стопани с по 2-3 животни и като се съберат стават 50-100 животни общо в едно село. Учудвам се, че беше разгласено, че ще се пръска за вектори, които са причинители на болестта, а досега в землището на нашето село не е осъществено такова пръскане.
[news]
Какви според вас трябва да са обезщетенията за избитите животни на глава?
Според мен след преминаване на 6-месечния карантинен период най-добре е на собствениците на евтаназираните животни да бъдат предоставени безвъзмездно същия брой животни. В 6-месечния карантинен период стопаните трябва да получават 100% от сумата на предаденото мляко от предния месец. В момента се ликвидираха стопанства и никой не се интересува как се справят стопаните им.

Очаквате ли да се изпълни искането на България за по-либерален режим при борба с болестта (т.е да не се унищожават целите стада, а само заразените животни)?
Предполагам, че ще бъде приет този метод, но той ще е приложим за евентуално следваща европейска страна изправена пред същия проблем. Това искане е изключително закъсняло за България, според мен. При положение, че в Министерството на земеделието и храните са знаели за опасността от тази болест още миналата година, то е трябвало да вземат мерки навреме.

Какви, според вас, са останалите проблеми, пред които животновъдите са изправени?
Проблемите са толкова много, че масово фермите затварят. Едно стадо се създава с години, а се унищожава лесно. После ще внасяме продукти със съмнително качество, вместо да изнасяме екологично чисти продукти. Още повече, че притиснати от високата цена на фуражите, масово животните в нашите ферми, са на свободна паша, което значи, че нашето мляко е далеч по-екологично чисто от това на големите ферми, където хранят животните с ГМО фуражи. Ала изискванията за европейския пазар са така направени, че да отговарят само на големите ферми с над 200 животни. Малките стопанства са предварително в графата „необходими жертви“. Сега се тръби, че има свръхпроизводство и че трябва да ограничаваме производството, та чак в Брюксел вземат мерки, а в същото време – в България ще идва стратегически инвеститор, който ще прави кравеферма за 5000 животи и мандра. Аз се питам как така съсипваме малките производители, а има пазар за някой, който тепърва ще идва и ще започва бизнес в България?! Изключително унизителната изкупна цена на млякото и забавеното плащане от мандрите вече не изненадват никого, но защо никой не поставя въпроса: Как след като изкупната цена на млякото пада на всеки 15 дни и вече е от порядъка на 25-35 ст. за литър краве мляко, цените на млечните продукти в магазините не са се променили? В същото време германските колеги протестират за изкупна цена от 40 евроцента и тяхното правителство им отпуска допълнителни средства, които да подпомогнат сектора. Друг е въпроса защо е толкова сложно и административно утежнено правото на животновъдите да продават продукцията си легално... Нали всички ферми имаме обслужващ ветеринарен лекар, който е наясно със здравословното състояние на животните. Не разбирам какъв е проблема и защо има такъв при предлагането на сурово мляко, както и сирене, масло и кашкавал доректно от фермите на клиентите, все пак какъв по-голям контрол от това производител - клиент?

 

Интервю на Христина ВАСИЛЕВА