Новият Законопроект за виното и спиртните напитки подлежи на обществено обсъждане до утре, 29 септември 2016 г. С проекта се урежда изчерпателно материята по отношение на организацията в лозаро-винарския сектор. Предлаганият проект отменя действащия досега Закон за виното и спиртните напитки и ще регулира по съвсем начин обществените отношения, свързани с реда и условията за производство, преработка, контрол и т.н 
 
С новия закон се предвижда засаждането на нови лозови масиви да бъде силно ограничено и строго контролирано. Според новите изисквания всяка година ще се дават разрешения за нови насаждения само до 1% на сто от наличните площи през предходната година. Периодът на действие на разрешителния режим за лозови насаждения в общността е в сила от началото на тази година и ще важи до края на 2030 г.
 
Разрешителните ще се дават от Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИЛАВ), която ще контролира процеса и организацията. При нарушение на срока, за който е издаден лицензът за нови насаждения, глобите започват от 100 лв и стигат до 1000 лв за физическите лица и от 1000 до 10 хил. лв имуществена санкция за фирми и ЕТ. Разрешенията са както за засаждане, така и за презасаждане, което обаче ще се прави в рамките на старите площи. Предвижда се и създаване на лозарски регистър. 
 
В проекта на новия закон се уреждат и изискванията към вината със защитено наименование за произход. 
 
Според новия законопроект в България се определят 5 географски лозарски региона - северният "Дунавска равнина", източният "Черноморски", подбалканският "Розова долина", южният "Тракийска низина" и югозападният "Долината на Струма". В определението за ракията е посочено, че сред районите за защитено наименование са Ново село, Сухиндол, Никопол, Евксиноград, Сливен, Любимец и Първенец. Плодовите ракии може да са само сливови, ябълкови, кайсиеви, крушови, прасковени, черешови и малинови.  
 
Целият проект на Закона за виното и спиртните напитки вижте тук: