На мен не ми е ясно как ще стане това нещо със съфинансирането на Борба с градушките от фермерите, тъй като производителите изнемогват и така, а какво остава, ако трябва и да си плащат за ракетите, каза Живка Гроздева, член на УС на Асоциация на овощарите в България по повод предложения от МЗХ нов модел за противоградова защита
 
Г-жо Гроздева, има ли поражения по овощните градини, след падналите градушки в Карнобатско?
Пораженията са катастрофални, не само в Карнобат, а и в Айтос, и в Сливен... Продължавам да събирам информация от членовете на Асоциацията за пораженията и само до момента става дума за 4000 дка унищожени площи – череши, сливи, ябълки, бадеми, кайсии. Положението е наистина трагично. Има хора, които още не са стъпили в насажденията си, за да видят какво се случва с тях. Почти няма човек, който да ми каже, че бедствието не е минало покрай градината му. 
 
[news]
 
Тоест има нанесени значителни щети? 
Щетите в земеделието и в частност в овощарството тази година са огромни. Проблемът е, че още през ранна пролет имаше едно рязко затопляне, което предизвика овошките да се развият по-бързо, отколкото е нормално. Рязко, след това, влезе един студ, от който овошките измръзнаха още на пъпка. След това времето пак се нормализира, започнаха масовите цъфтежи в цяла България и дойде времето на сланите. Сланите донесоха много поражения. Сега вече опасността от слани е преминала и се борим с градушките. Ако не е всеки ден, то през ден, в случая няма район в България, който да не е пострадал. 
 
Във вашия район няма полигони за борба с градушките, а сега се предлага нов модел за разширяване дейнсостта на агенцията....
В нашия район, изобщо в цяла североизточна и югоизточна България по на изток от Сливен, няма абсолютно никаква борба с градушките, няма и изградени площадки. Миналата година по това време имахме една обща среща ние от бранша с ръководството на МЗХ и изпълнителната агенция „Борба с градушките“, където хората от Агенцията буквално се молеха да не закриват тяхната дейност и да им увеличат заплатите. Браншовите организации отидоха на тази среща с цел да искат да се разширява дейността на Агенцията, а като отговор получихме, че МЗХ има намерението да я закрива. Започнаха едни дискусии как борбата с градушките в България трябва да поеме една друга посока, как държавата не може да осъществява тази издръжка и как се търсят варианти за съ-финансиране от производителите. На мен не ми е ясно как ще стане това нещо със съфинансирането, тъй като производителите изнемогват и така, а какво остава, ако трябва и да си плащат и за борба срещу градушките. 
 
Как се справят другите европейски държави с борбата с градушките?
Имам информация, че Западноевропейски държави като Италия, като Австрия са предприели мерки къде на общинско, къде на държавно, пък и на европейско ниво, да се обезщетят пострадалите производители. В райони на Австрия има поражения за над 150 млн. евро. Там има унищожени цели ябълкови насаждения. В Европа пораженията също са огромни, не само при нас. Това, което аз не чувам да се говори  у нас е какво предприема държавата, за да защити и да обезщети своите производители.