„На заседанието на управителния съвет на Регионалния съюз на земеделските кооперации „Дунав 2000“ стана дума, че никога до сега, от 20 години, нямаме случай на падане на цената на пшеницата през зимните месеци – от месец Януари до месец Май. Няма сила, която да промени тази ситуация, тъй като нашата държава както във всичко, така и в земеделието, се е отдръпнала и не я интересува какво ще стане в икономиката. Трябва да се промени държавната политика по отношение на земеделието.“ Това каза Игнат Ангелов, председател на Регионалния съюз на земеделските кооперации „Дунав 2000” – Свищов пред Фермер.БГ.  
 
Г-н Ангелов, какво е състоянието на пролетниците и есенниците във връзка с лошите метеорологични условия?
При нас нямахме силни проливни дъждове, за последните няколко дни в Свищовско паднаха около 11-12 литра. Има райони, в които падна повече дъжд, но не и градушка. Наблюдават се частично полегнали площи. 
 
Какво е състоянието на културите след падналите слани? Притесняват ли ви някакви болести и вредители?
По отношение на заболявания имаме брашнеста мана, септориоза, а също така и жълта и кафява ръжда, които са отражение на многото валежи. Пръскано е 2 или 3 пъти, но все още се появяват тези ръжди. Това, което е засегнато не може да бъде поправено, но пръскаме, за да предотвратим по-нататъшно отражение върху културата. Това са проблемите за сега. Ечемиците вече жълтеят и може би между 15 и 20 юни ще навлезем в процеса на бялата жътва. Относно вредителите – нямаме притеснения. 
 
Имате ли някакви притеснения относно старта на жътвената кампания?
В добро техническо състояние сме – техниката ни е приготвена, относно оборудването проблеми няма да имаме. Не знаем как ще бъде времето през юни, но каквото дойде. Дано само след толкова много дъждове, да не се последват горещини, които да навредят на добива и качеството му. За съжаление търговците само това чакат. Казват ни, че зърното няма качество и оттам получаваме ниска изкупна цена. 
 
Каква смятате, че ще бъде изкупната цена по време на жътвената кампания?
Днес на нашето заседание стана дума, че никога до сега от 20 години нямаме случай на падане на цената през зимните месеци – от Януари до Май месец. Винаги цената върви нагоре. Сега тенденцията е на падане на цената и то не само за България, а и на световните борси. След започване на жътвата цената пада, може да е много, но традиционно пада. Сега се очаква, че може би цената ще падне на 24-25 ст./кг, нашата себестойност отива на 30-32 ст./кг. Ние може да сме постигнали стопански резултати и средни добиви, но във финансово отношение, ще бъде катастрофално. 
 
Как ще реализирате продукцията си? Имате ли някакъв ясен план?
Акулите чакат! Представителите на световните зърнени акули чакат. На световните борси цената е ниска и сигурно ще падне още преди началото на жътвата, но производителите на Запад не губят, защото те имат по-високи заплати, европейски субсидии, държавни доплащания. Също така имат по-ниски цени на течните горива, на техниката, на препаратите, на торовете, на семената.
 
Нека обобщим накратко какви са емоциите преди настъпването на жътвената кампания?
Оптимисти сме. Вярваме, че времето няма да ни поднася повече неприятни изненади. Също така ще създаде условия за една хубава и нормална бяла жътва, без валежи и без сухо време и ще приберем хубаво и качествено зърно, защото сортовете, които засяваме са действително с високо качество и хлебопекарни качества. На търговците първата им приказка е зърното няма хлебопекарни качества, зърното е фуражно и затова даваме такава цена. През 2014 г. търговците изкупуваха на ниска цена, защото имаше много валежи и пшеницата нямаше хлебопекарни качества и го изкупиха за фураж, разбира се на много по-ниска цена. Очакванията тази година са, че няма сила, която да промени тази ситуация, тъй като нашата държава както във всичко, така и в земеделието, се е отдръпнала и не я интересува какво ще стане в икономиката. Трябва да се промени държавната политика по отношение на земеделието.

 

ИНТЕРВЮ НА

Христина ВАСИЛЕВА