Нов опасен вредител на територията на страната грози малинопроизводители и овощари. Загубите от него в страните от Западна Европа достигат до 100% по череши и грозде. Божидар Петков, председател на Българска асоциация на малинопроизводителите (БАМ) разказа повече в интервю за Фермер.БГ
 
Г-н Петков, обяснете ни какво представлява този вредител и толкова ли е опасна ситуацията наистина?
- Става на въпрос за един вредител, който се казва Дроздофила Сузуки. През последните 7-8 години страните от Западна Европа имат този проблем, като най-вече Италия, Испания, Франция и Белгия. През последните няколко години загубите в тези страни при реколтата от череши е достигала 100%, което е пагубно. Когато бяхме на обучение в Америка разбрахме, че именно там се е зародил този вредител. За съжаление вече го има и в България. Тук искам само да припомня и за вируса по малината RBDV, който също вреди по лозя, малини и други храстовидни и за когото също е необходимо да се предприемат мерки.
 
Можете ли да конкретизирате какви са особеностите на Дроздофила Сузуки?
- Да, интересното при него е, че нанася щетите по време на пълна зрялост на плода или по-точно по време на беритба, когато всякакви мероприятия за растителна защита са невъзможни. Дроздофилата е от типа на виненките - развива се и се размножава там, където има зреещи и ферментиращи плодове. Това се отнася и за малиновите, сливовите и черешовите насаждения, там където има лоша хигиена на труда и занемарени насаждения, те се явяват като огнища на този вредител. 
 
Констатирани ли са реални случаи от БАБХ на територията на страната?
- До миналата година в БАБХ са подавани сигнали за наличие на вредителя около Сандански, Пловдив и София, но за жалост, вече покрива всички малинарски райони, като Ловеч, Пловдив и т.н Именно по тази причина алармирах веднага БАБХ и на 29 или 30 септември ще се събере работна група с овощарските съюзи, като ще се представи пред бранша актуална информация за това кои райони и в каква степен са засегнали от Дроздофила. 
 
Тоест след срещата ще знаем по какъв начин ще бъде класифициран този вредител... 
- Да, вредителят още не е класифициран като карантинен, но във връзка с голямата му опасност положението е много обезпокоително. Ние от БАМ смятаме, че с едни координирани и насочени действия може да овладеем тази вълна, но трябва да се действа бързо и адекватно, защото ако бъде обявен за карантинен, то има вероятност износът на плодове (които е засегнал) да бъде временно или напълно стопиран. 
 
Кои са мерките, които трябва да се предприемат според вас?
- Трябва да се обърне сериозно внимание на постеещите градини от сливи, малини и т.н, защото те са идеални места за развитие и размножаване на вредителя. Трябва да се поддържа отлична хигиена в предприятия, хладилни помещения и др., защото както казах по-рано именно тези места – запустели, с лоша хигиена предразполагат появата и развитието на Дроздофила. Пред г-н Васил Грудев, когато посети Плевен, в рамките на изложението Подкрепяме българското, обясних, че сега е точното време да се обсъди и анализа ситуацията, за да може от началото на следващата година да бъдем подготвени. Сега е точният момент да се вземат мерки и то най-вече превантивни. 
 
Повече информация:
 
ИНТЕРВЮ НА
Христина ВАСИЛЕВА