НОА бяха постигнали договорености с млекопреработвателите за това членовете ни да получават по 1.40 лв/литър. Това, което трябва да направим като начало е да се освободим от ролята на единаци, каза Бисер Чилингиров, председател на НОА за Фермер.БГ. 
 
„Цената на овчето мляко остава 1.10 лв/литър, като при по-големите ферми (над 2000 животни) цената стига до 1.35 лв/литър. Ние бяхме достигнали договорености с млекопреработвателите за това членове на НОА да получават 1.40 лв/литър. Повечето хора се възползваха от това, но, разбира се, имаше и такива, на които им бе отказано изкупуването, поради факта, че имат по-малки количества мляко. “
 
В момента сектор Мляко Бисер Чилингиров обясни, че проблемът не се крие само в ниската цена на млякото, а напомни, че трябва да вземаме пример от другите страни. 
 
„В Гърция селяни без вода без ток продават на цена от 1.03 евро, а биологичното мляко е 1.25 евро. В Испания, Германия, Италия и Франция увеличават млечността от селекция и в същото време скорозрелостта на ангетата т.е за по-малко време, те получават повече мляко. Това, което трябва да направим като начало е да се освободим от ролята на единаци. НОА работи, отчитаме напредък и увеличение в цените, но няма как да продължим, ако не бъдем единни. Заедно сме по-силно, ето това трябва да разберат фермерите“, обясни той.
 
Председателят на НОА открои кои са най-големите проблеми в сектора и какво е нужно да се направи, за да се решат те. 
 
„Правили сме опити да изнасяме агнета, както за Франция, така и за други страни, но проблемът е в това, че не сме единни. Когато моментът за събиране на агнетата настъпи, голяма част от тези, които са обещали, че ще дадат продукцията си за износ, вече са ги продали на по-висока с 5-10 стотинки цена. В крайна сметка се оказва, че този плюс е повече минус за тях, тъй като честа практика на изкупвачите е точно когато в период, в който млякото е най-силно на протеин, на мазнини и е най-качествено, цената да падне надолу. Това, което трябва да направим, за да се справим с проблемите е да бъдем задружни. Фермерите трябва да се доверят на НОА и на съветите, които им даваме“, обясни Чилингиров.
 
Бисер Чилингиров сподели, че от месец септември НОА ще продължи добрите си практики от минали години и ще организира семинари в различните области на страната. 
 
„Основната цел на семинарите е овцевъдите да се съберат и да споделят опасенията си, проблемите си, да отговорим на техните въпроси и да представим пред тях иновациите; да ги запознаем с начините за оптимизация на бизнеса им, за това как да го подобрят, как да го устроят така, че да печелят повече. Разбира се ще откроим и грешките и това къде и защо губим средства. НОА се осланя на една формула, която във времето е доказала своята практичност и това, че работи: Конкуретноспособност + Цени = Доход“. Заключи Чилингиров. 

 

Очаквайте интервю с Бисер Чилингиров по-късно във Фермер.БГ!