НАЗ изпрати писмо-възражение до европейския комисар за земеделието и развитие на селските райони, както и до министъра на земеделието и храните Десислава Танева срещу предложението от ЕК във връзка с въвеждането на временни автономни търговски мерки за Украйна за допълване на търговските отстъпки, обясниха от Асоциацията. 
 
Категорично неприемливо, както за НАЗ, така и за всички земеделски производители и търговци на суровинни стоки от ЕС, е предложението за въвеждане на тарифни квоти за внос на селскостопански продукти от Украйна за 2017 г., а именно за: мека пшеница – 100 000 т, царевица – 650 000 т, ечемик – 350 000 т.
 
Подобна мярка ще постави производителите и търговците на зърнени култури от ЕС в неравностойно положение и ще даде допълнително негативно отражение върху пазара на тези стоки. Отчитайки тенденциите на международните пазари на зърно за трайно задържане на и без това рекордно ниските ценови нива, ще утежни още повече ситуацията в Черноморския регион. Същевременно, най-уязвими на такова решение са държавите-членки на ЕС от този регион, където пазарите се движат именно от големите износители, какъвто е и Украйна, коментираха от НАЗ.
 
От друга страна, вносът на посочените количества селскостопански продукти не е обусловен от нуждите на ЕС, предвид факта, че вътрешнообщностното производство обезпечава потреблението, допълват те.
 
Тук се налага изводът, че този вид намеса на пазара ще окаже само негативни последици върху европейските земеделци и търговци, които така или иначе са в непривилегирована позиция, особено що се касае до България и Румъния.
 
Намерението на ЕК за прилагането на такъв преференциален режим не кореспондира на една от основните цели на Общата селскостопанска политика – за конкурентоспособно земеделие в ЕС. В тази връзка, НАЗ призова ЕК да преосмисли и оттегли предложението си за увеличаване на тарифни квоти за Украйна за гореспоменатите селскостопански продукти.