Напоителни системи попаднаха във фокуса на политически обвинения и обяснения, слeд като днес председалетят на БСП Корнелия Нинова заяви, че Правителството на Бойко Борисов готви кражба на "Напоителни системи". Нинова даде пресконференцията след среща с Националния съюз на водоползвателите, Националната асоциация на сдруженията за напояване и кметове. По думите й, готвената кражба ще има тежки последствия за икономиката. „Скрито и задкулисно през тези промени в закона се подготвя приватизация. Вчера са обявени търгове за 3 имота, а има и такива обявени в предишните седмици”, допълни председателят на левицата.
 
Нинова обясни, че до сега по Закон за сдруженията за напояване има създадени 108 сдружения в страната, които са имали право на: финансова помощ от държавата за проектиране, ремонт и реконструкция на напоителни системи; били са освободени от такси за регистрацията си; давано им е от държавата безвъзмездно право на строеж за изграждане на напоителни системи; инфраструктурата им е била предавана с двустранен протокол, както и безвъзмездна графична и текстова информация.
„С готвените изменения всичко това отпада. Държавата се изтегля напълно от тази сфера”, заяви соцлидерът. Тя припомни, че  първата стъпка е била при първото правителство на Борисов, когато под ръководството на Мирослав Найденов са нарязани 15 хил. тона тръби на „Напоителни системи” и са били и предадени за скраб. Втората стъпка по думите й е прехвърлянето на отговорност върху новите сдружения.
 
Твърденията, че „се готви скрита приватизация на „Напоителни системи” през промени в Закона за сдруженията за напояване“, категорично не отговарят на истината, заявиха в официална позиция от Земеделското министерство. „За поредн път сме свидетели на изказвания, които не почиват на експертни тези и аргументи, а само и единствено на политически лозунги“, допълниха от там.
 
Ето и останала част от позицията на МЗХ: Не се готви абсолютно никаква приватизация  (скрита, явна или друга) на дружеството. Напоителни системи е в списъка на забранените за приватизация предприятия. Продажбата на активи с отпаднала необходимост се извършва с публична процедура по Закона за държавната собственост, което води единствено до намаляване на дълга на Напоителни системи към Националната агенция по приходите. 
 
През пролетта на 2014, по време на управлението на правителството на премиера Пламен Орешарски, е сключен договор със Световна банка за изготвяне на обща стратегия за развитие и управление на хидромелиорациите и защита от вредното въздействие на водите, одобрен от Народното събрание. В своята стратегия, изготвена и предоставена на Министерство на земеделието и храните през ноември 2015 г.,  Световната банка препоръчва да се промени законодателството в областта на хидромелиорациите, което да гарантира успешното бъдещо развитие на сектора. В тази връзка, след като Министерството се съобрази с препоръките на Световната банка, предложи промени в Закона за сдруженията за напояване, които са качени на сайта на институцията за обществено обсъждане. Предложените промени са обсъдени и съгласувани с всички заинтересовани. Промените имат за цел:
 
Да отпадне елемента на държавна помощ, с което се изпълнява европейски регламент;
като приемането им е и условие за финансиране на сдруженията, като бенефициенти по мерките от ПРСР 2014-2020 г. 
 
С измененията в Закона се цели още и изчислението на цената на водата за напояване да се извършва по методика, с която да се стимулира поливното земеделие.