Седмицата започна с новината, че Европейската комисия ще отпусне 125 млн. евро до края на ноември за производителите от ЕС на бързоразвалящи се плодове и зеленчуци. Това е една от мерките, които ЕК предприема срещу руските ограничения върху вноса на земеделски продукти. Каква част от тези средства могат да достигнат до българските производители все още не е ясно, но министър Васил Грудев заяви, че България ще иска „толкова, колкото е необходимо, за да покрие не само преките загуби в размер на 10 млн. лв, но и косвените загуби от спада на цените.  На 5-ти септември в Брюксел ще има извънредно заседание на Съвета на министрите по земеделие, за да се обсъдят по-нататъшни действия от наложеното Руско ембарго.
 
В понеделник Държавен фонд Земеделие обяви, че всички забавени проекти по мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства” на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2007-2013) са обработени. Общият им брой е 828, като субсидиите за тях са над 198 млн. лв. Планираните инвестиции са предимно в сферата на животновъдството и биопроизводството. От забавените близо 2 000 проекта по мерките на Програмата, за месец са подписани близо 1 300 договора.
 
Във вторник се проведе среща между министър Васил Грудев и представители на неформалната кауза Млад фермер във връзка с новия прием на проекти по мярката. След срещата стана ясно, че мярката може да стартира реално през януари 2015 г. Заради създалия се казус и неоправданите очаквания на младите кандидат фермери, те организираха протест по региони пред Областните структури на ДФЗ. Протестът обаче се оказа доста вял и само в някои региони на страната.   
 
Във вторник министър Васил Грудев се срещна и с животновъди в сливенското село Мокрен заради епидемията от Син език по преживните животни. На нея министърът обеща допълнителен De minimis за овце през октомври, национални доплащания за животни на един транш при актуализация на бюджета, възстановяване на разходите на фермерите, направени в борбата срещу Син език, както и по по 120 лв. на умряла от болестта овца. Животновъдите от своя страна се възмутиха от сумата 120 лв и заявиха, че искат обезщетение на килограм, а не на глава животно. 
 
В последствие, след заседание на Консултативния съвет по животновъдство в четвъртък, стана ясно, че обезщетението за умряла от Син език овца, ще бъде в рамките на 150  до 250 лв. Животновъдите входираха в МЗХ и декларация от 6 точки с незабавни искания за спасяване на сектора - Масово пръскане в цялата страна; Ваксиниране на животните; Незабавно осигуряване на компенсации за животновъдите; Животновъдите да получат полагащите им се национални доплащания, включително и за отпадналите животни; Допълнителен De minimis за овцевъдите; Национални доплащания до 15 октомври. 

В четвъртък животновъди от цялата страна сезираха Прокуратурата за бездействие срещу болестта Син език. В нея пише следното: „По повод на създалата се епидемична обстановка в страната, свързана с болестта „син език” по селскостопанските животни ние, българските животновъди Ви сезираме за престъпно, безстопанствено поведение от страна на изпълнителната власт на Република България, която за три месеца бездействие допусна неовладяване на първичното огнище на „син език” в град Ивайловград и към днешна дата позволи повсеместното развитие на болестта, епидемия и бедствено положение в цялата страна. Ние, българските животновъди, губим нашите животни с главоломна скорост и България рискува да остане без животни.” 
 
В петък картината при Синия език изглеждаше по следния начин - над 3400 животни умрели от болестта; 1780 стада засегнати от епидемията и само шест области в страната без наличие на Син език по преживните животни.    
  
   
 
 
 
© 2014 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!