Пазарът за българското жито си го има и не е блокиран, предвид на това, че от страната ни са изнесени 2 млн. тона. Това каза Мартин Русев, председател на Българската асоциация на търговците на зърно и фуражи (БАТЗФ) във Варна по време на първата конференция „Зърнена академия 2016“.
 
„Голяма част от износа на жито отива към Испания, около 1.6 млн. тона, но интересна тенденция, която се наблюдава тази година е, че експортът върви за Виетнам. Тази година към азиатската страна са изнесени над три пъти повече в сравнение с 2015 г. - 360 000 тона до момента. Освен за Виетнам има кораб и за Филипините. Не е голям износът за Близкия изток, както в предни години, например за Либия има отплавал само един кораб с 30 000 тона“, обяснява Русев. 
[news]
 
По думите му тазгодишните по-високи добиви са компенсирали ниските изкупни цени. Русев коментира, че според него има тенденция за покачването на цената на зърното, като до момента това повишение се изразява с близо 10 евро на тон, спрямо предходните два месеца. 
 
„В момента цените за износ варират в зависимост от качеството на реколтата. Например за тон фуражна пшеница зърнари получават по155 евро и 165 евро за тон хлебна пшеница. Не се очаква да има експлозия на цената на зърното, тъй като балансите в глобален мащаб са тежки, но има сезонно повишение - реколтите са прибрани вече и производителите не са така притеснени да продават веднага, а напротив - изчакват по-добра цена“, каза председателят на БАТФЗ.
 
Русев посочи, че тенденцията с вдигането на пазарните цени не се наблюдава единствено при нас – в Русия, зърното също поскъпна. Експертът обясни, че мелниците в района на Москва плащат всеки ден по-високи цени за добро качество, по-високият курс на рублата също вдигна цените за износ и в момента с 12.5 протеин руска пшеница се продава по 178-180 долара на тон, а само преди 3-4 седмици, цената е била различна - под 170 долара на тон.