Догодина производителите на захар от Европа ще вземат на прицел и пазарите за износ заедно със задоволяването на местните нужди, след като през 2017г. в ЕС отпаднат квотите и съюзът въведе напълно свободен пазар в селскостопанския сектор.

Според различни анализатори  износът ще се сблъска със сериозна конкуренция на привлекателните пазари в Близкия изток и Северна Африка. От своя страна има производители, като италианските, които се безпокоят, че ще понесат загуби от промяната. Нови пазари ще трябва да бъдат намерени вътре и извън ЕС, доколкото се очаква производството да се увеличи от сегашните 13,5 млн. тона годишно на 16 млн. тона, а може да достигне дори величини от 18-19 млн. тона годишно, считат експертите, цитирани от Франс прес.

 

[news]

Еврокомисарят по селското стопанство Фил Хогън каза, че блокът от години грижливо се подготвя за премахване на квотите за производство на захар през октомври 2017г. Тази подготовка е от голямо значение поради кризите, обхванали европейското селско стопанство, особено с гъвкавите цени на млечните продукти поради свръхпроизводство 18 месеца, след като млечните квоти бяха отменени. Захарта ще бъде последната на земеделските квоти на ЕС, определени в продължение на десетилетия, за да бъдат защитени ключови сектори.

 

През 2006 г. ЕС започна реформи за засилване на конкуренцията, което принуди 83 завода, или 40 на сто от общото число, да бъдат затворени, твърдят от Европейската асоциация на производителите на захар (EASP). В дългосрочен план производителите "трябва да бъдат способни да оцелеят при ниски цени", каза източник от Еврокомисията. Шепа производители не са се отказали в Европа, особено тези във Франция и Германия, но има и такива в Полша и Великобритания. Компаниите във Великобритания, Португалия и Румъния междувременно рафинират внесена сурова захар.

 

Комисията и източници от промишлеността прогнозират, че производителите ще бъдат в състояние да увеличат производството с 20 на сто, след като квотите бъдат отстранени. "Европа, която днес е нетен вносител, ще се превърне в нетен износител", предвижда Джерард Бенедети, директор по комуникациите във френския захарен гигант Tereos. Той пресмята, че европейското производство на захар ще се увеличи до 18 или 19 млн. тона годишно от сегашното ниво от 16 млн. тона. Предвижда се европейските производители да имат затруднения за пробив на пазара в Северна Африка и Близкия изток, тъй като през последните няколко години Алжир и Иран пуснаха в експлоатация няколко нови рафинерии.