Млекопреработвателната промишленост е изправена пред смущения на пазара, дължащи се на несъответствието между търсенето и предлагането в световен мащаб, за които играе роля удължаването на действието до края на 2017 г. на руската забрана за внос на селскостопански продукти и храни с произход от Съюза. Като цяло предлагането на мляко в световен мащаб се увеличаваше през 2015 г., като общо ръстът на производството в Съюза, Съединените щати и Нова Зеландия стигна до около 4,5 милиона тона, а общият износ от Съюза и тези две трети държави в еквивалент мляко намаля с около 200 000 тона. Това са част от причините ЕС да въведе нова Схема за всичките си държави-членки, с която да намали производството на мляко. Приемът по тази мярка вече е отворен за кандидатстване от вчера в България.
 
Появиха се множество въпроси от наши читатели дали с вземането на тази помощ, фермерите ще могат да кандидатстват и за други европейски помощи. В Делегираният регламент (ЕС) 2016/1612 на ЕК във връзка с условията и реда за отпускане на помощта, е записано: Следва да бъде позволено тази помощ да се кумулира с друго подпомагане, финансирано от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. 
 
Ето и официалният регламент, публикуван в Официалния вестник на ЕС
 
1. Помощта от Съюза се предоставя на отговарящите на условията кандидати, които намаляват доставките си на краве мляко за период от три месеца, наричан по-нататък „период на намаление“, съпоставено със същия период през предходната година, наричан по-нататък „референтен период“, при условията, определени в настоящия регламент.
 
2. Помощта от Съюза се определя на 14 EUR/100 кг краве мляко за обема, съответстващ на разликата между кравето мляко, доставено през референтния период, и кравето мляко, доставено през периода на намалението. Помощта от Съюза не обхваща общ обем, по-голям от обема на намаление на доставка на краве мляко, съответстваща на 150 000 000 EUR.
 
3. За всеки отговарящ на условията кандидат помощта от Съюза се отнася за намаление на доставката на краве мляко, което е не повече от 50 % от общото количество на кравето мляко, доставено на първите изкупвачи през референтния период.
 
4.   За целите на настоящия регламент „отговарящи на условията кандидати“ означава производителите на мляко, които са доставяли краве мляко на първите изкупвачи през юли 2016 г.
 
 
Помощта се отпуска въз основа на попълнено заявление
 
1. Минималното количество на намаление на доставка на краве мляко, обхванато от едно заявление за помощ, е 1 500 kg. Когато количеството на намалението на доставките на краве мляко е изразено в литри, то се умножава с коефициент 1,03, за да бъде приравнено в кг.
 
Заявителите за помощ не могат да подават повече от едно заявление за помощ в съответствие с настоящия регламент. Когато заявителят подаде повече от едно заявление, нито едно от заявленията му няма да бъде допустимо. Кандидатите, които са подали заявление за първия период на намаление обаче, могат също така да подадат заявление за четвъртия период на намаление.
 
За да бъде допустимо, дадено заявление за помощ, включва:
 
а) следната информация, попълнена във формуляр, осигурен от държавата членка:
i) името и адреса на отговарящия на условията кандидат;
ii) общото количество краве мляко, доставено до първите изкупвачи през референтния период;
iii) общото количество краве мляко, което е предвидено да бъде доставено през периода на намаление на продукцията;
iv) количеството на доставката от краве мляко, предвидено да бъде намалено, за което се подава заявлението за помощ и което е не повече от 50 % от общото количество, посочено в подточка ii), и не по-малко от 1 500 кг;
б) документи, показващи какво е общото количество краве мляко, посочено в буква а), подточка ii);
в) документи, доказващи, че заявлението се отнася до производител на мляко, който е доставял краве мляко на първите изкупвачи през юли 2016 г.
 
Заявления за помощ, отнасяща се за намаление на количеството на доставка на краве мляко, което е по-малко от 1 500 кг, се отхвърлят.
 
Заявления за помощ, отнасяща се за намаление на количеството на доставка на краве мляко, което е повече от 50 % от общото количество, посочено в параграф 3, буква а), подточка ii), се считат за подадени за намаление на количеството на доставка на краве мляко, равно на 50 % от общото количество, посочено в същата подточка.
 
Приемът на документи за подпомагане ще се извършва в областните дирекции на ДФ Земеделие, в отделите Прилагане на схеми и мерки за подпомагане (ОПСМП) по постоянен адрес на кандидатите физически лица и адрес на регистрация на кандидатите – юридически лица.
 
Oбразец на заявлението за подпомаганe: