Светла Боянова е изпълнителен директор на „Агрион Финанс” - специализирано дружество за кредитиране и лизинг за агросектора. Тя е родена в гр. Сливен. Притежава магистърска степен по Счетоводство и контрол и по Маркетинг от Стопанската академия в Свищов. Кариерният й път е изцяло свързан със сектор земеделие като от 2006 г. насам заема различни ръководни постове. Светла Боянова работи в „Агрион” от 2013 г.
 
 
Г-жо Боянова, има ли почва специализираното кредитиране на аграрния сектор в България?
Да, фермерите имат нужда от атрактивна алтернативна на бавното, традиционно кредитиране. Те се нуждаят от сигурен партньор, който да разбира техните нужди и да познава техния бизнес. Ето защо се появи и „Агрион Финанс”. Ние сме част от лидера в управлението на земеделска земя „Агрион” и получихме регистрация в БНБ за небанково дружество от месец март тази година. Анализирахме проблемите на българските земеделци и разработихме специални кредитни продукти насочени към аграрния сектор, но при облекчена процедура за кандидатстване и усвояване. Основното, което досега се предлагаше на пазара извън субсидиите, бяха много бавни и тромави процедури, изискващи голям по обем и брой документи. Да не говорим, че добри лихвени нива се осигуряват само от по-големите в бизнеса – средните и по-малките фермери се оказват със затруднен достъп до средства. Точно за тях ние имаме ефективни финансови решения.
 
 
С какво се различава „Агрион Финанс” от другите подобни дружества, които оперират на българския пазар? 
Най-вече по улеснената процедура за кандидатстване и усвояване. Предлагаме трите основни и най-популярни финансови продукта: кредит за оборотни нужди, инвестиционен кредит и лизинг за покупка на земеделска земя. Оптимизирали сме процесът за кредитоискателя така че той да не губи ценно време, усилия или пари. При нас процедурата може да отнеме само няколко дни, докато традиционното кредитиране изисква месец-два. Бързината, с която фермерът ще си осигури средства, е от съществено значение за динамичен бизнес като земеделието, където правилните решения са тези, които се взимат в правилния момент. Изискуемите документи за нашите финансови продукти също са много по-малко спрямо тези, които трябва да се осигурят при традиционното кредитиране. Обезпечението, което приемаме е земеделската земя. Имаме експертизата и опитът да я оценим бързо и пазарно. Кредитните ни продукти достигат до 80% от нейната оценка. 
 
 
Кои са добрите практики, които следвате?
Гледаме на всеки фермер с искане за кредит или лизинг с персонално отношение. Оценяваме способността му да обслужва задълженията си без да изпада в прекомерни трудности и свръхзадлъжнялост. Целта ни в крайна сметка е не просто да му осигурим необходимите средства бързо и лесно, но и да му гарантираме спокойствие да изпълнява бизнес плановете си. Можем да му предложим гъвкави финансови решения в 25 търговски точки в цялата страна. Нещо повече - фермерът може да разчита и на лично обслужване – т.е. на свой персонален земеделски брокер, който да го посещава в удобно за него време и на подходящо място. 
 
 
Нараства ли реално интересът към кредитите за земеделие?
Да, както е видно от официалната статистика за банковото кредитиране и от нашите наблюдения, обемът и броят на отпуснатите кредити за земеделие се увеличава. Цифрите на БНБ също показват съществен ръст на годишна база. Очакваме интересът на фермерите към тегленето на средства да се запази.
 
 
Кои са финансовите продукти, които се търсят предимно от фермерите? И за кои части на агросектора се търси инвестиционно кредитиране например? В тази връзка, в кои сектори фермерите насочват най-много силите си за развитие?
Най-популярният продукт на пазара в момента е лизингът за покупка на земя, който предлага и „Агрион Финанс”. Като финансов инструмент той дава възможност на земеделците да закупят земята, която обработват като платят малка част от нейната стойност сега, според цената й в момента. Останалата част плащат в рамките на няколко години според избрания от тях срок. Така им осигуряваме спокойствие да планират разходите си и да развиват бизнеса си без да се притесняват за направените инвестиции в земя, която са обработвали, а не е тяхна собственост. Колкото по-окрупнено е едно стопанство, толкова по-ефективен е бизнесът. По отношение на инвестиционното кредитиране, то се дължи на три основни фактора: нуждата от въвеждането на иновации и подобряване на конкурентоспособността в земеделските компании, на необходимостта от осигуряване на средства за самоучастие по европейски проекти и на навлизането на нови инвеститори в сектора. Инвестиционното кредитиране е предпочитан инструмент и запокупка на земя поради  по-дългия си период на изплащане. Това, което забелязваме е засилен интерес от страна на фермерите към инвестиции в овощни и зеленчукови градини по екостандрти. Все повече земеделци се насочват именно към развитието на биоземеделието. Иначе като обща картина – нашите клиенти са от всички подсектори на земеделието. 
 
 
Предвид на големия интерес към външно финансиране, каква е печелившата стратегия на „Агрион Финанс”? 
Нашата стратегия се основава на умението да разпознаваме нуждите на всеки фермер и да го подкрепим с адекватно финансиране точно, когато най-много има нужда от средства. Искаме да му помогнем да изпълнява плановете си разумно и да развива модерен земеделски бизнес с висока добавена стойност. От това печели той, печелим ние, печелят всички.
 
 
Какви са прогнозите относно развитието на аграрния сектор?
Това зависи в много голяма степен от политиката, която се провежда в сектора, тъй като нашето земеделие е силно зависещо от субсидиите. А е крайно време да започне да се развива самостоятелно. Субсидирането трябва да има подкрепящ характер, а не да бъде основен двигател. Очакваме с интерес и предложенията за Кодекс за земята, който да обедини законодателството в сектора и да покаже ясно посоката, в която ще се движи политиката в сектора. В обобщение - вярваме, че фермерите са си взели поуки от изминалия програмен период, пренастроили са финансовите си планове и ще разчитат много повече на собствените си бизнес планове, предприемчивост и решения, отколкото на субсидиите. Ние от своя страна сме готови да финансираме всеки, който иска да продължи да работи тук и сега за едно по-ефективно българско земеделие.