Европейският съюз с новата си политика, разчита на иновациите като възможност за хората да се кооперират помежду си, заяви Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации и бивш заместник-министър на земеделието пред Euranet plus на БНР.
 
Според Комисията по земеделие в Европейския парламент, иновациите могат да доведат до редица ползи – създаване на нови работни места, повишаване на конкурентоспособността и други. В тази връзка Комисията е разгледала два доклада за необходимостта от по-лесен достъп до иновациите, съобщи Боянова. 
 
Първият доклад бе представен от Антиа МакНитр, представител на Обединеното Кралство. Темата на изследването е „Технологични решения за устойчиво земеделие в ЕС“. Докладът е пуснат за обсъждане от членовете на Комисията по земеделието. Неговата цел е да призове членовете на ЕС към по-добри европейски правила за устойчивост и насърчаване на инвестициите в научни изследвания. Това би следвало да обърне тенденцията, за която признава ЕП - че земеделският сектор в Европа продължава да изостава от конкурентите си.
 
Вторият от докладите цели въвеждането на правила, които ще позволят все повече иновационни методи да станат реалност на територията на ЕС. Докладът представя нуждата от прецизното земеделие и възможността за революция в сектора, като го направи по-ефективно и използващо все по-малко ресурси. Изследването е планирано за по-широко гласуване от парламента на 6-ти юни 2016г. 
 
Светлана Боянова коментира пред Euranet plus за нуждата от иновации: „Целта на иновациите в земеделието е то да стане по-конкурентно способно, по-екологично, ефективно и да доведе до повече заетост и работни места. Чрез иновациите всички тези цели биха се постигнали. Европейският съюз с новата си политика, разчита на иновациите като възможност за хората да се кооперират помежду си. Важно е земеделският стопанин да има конкретен проблем или някаква конкретна идея, която има възможност да бъде внедрена в неговото стопанство. Обаче той не може да я идентифицира дори като проблем в дадени моменти и му трябва нечия помощ. Идеята е тази нова стока, този нов процес, тази иновация, да му бъде предложена от някого. Това би могло да е институция, неправителствена организация и други. Ние създадохме една оперативна група за иновации. Именно тези оперативни групи с определени иновативни проекти, ще бъдат подкрепяни. Това е и идеята в момента на Европейското партньорство за иновации, което се финансира по линия на Програма за развитие на селските райони за всяка една страна членка.”