Позеленяването на агросектора е заложено в ОСП 2015-2020 г. Това важи за всички страни-членки. „Фермерите от всички европейски страни трябва да намерят начин да постигнат позеленяването. Отглеждането на соя е един от начините“, заяви за Фермер.БГ Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации.

 

Оптимист ли сте, г-жо Боянова, за реалното позеленяване на българското земеделие?
Добре е всички да бъдем оптимисти, да видим как бихме могли да постигнем целите на новата ОСП. Ние не сме сами – ОСП и позеленяването важи за целия ЕС. Фермерите от всички европейски страни трябва да намерят начин да постигнат позеленяването.

 

ВИЖТЕ ВИДЕО ПО ТЕМАТА:

Светлана Боянова - Институт за агростратегии и иновации

 

Кои са тези начини?

Отглеждането на соя е един от начините. Затова инициирахме поредица от срещи със земеделски производители, целта на които е да се даде възможно най-много информация на фермерите. На базата на тази информация те трябва да направят собствените си калкулации и да преценят рентабилно ли е за тяхното стопанство отглеждането на соя. Производството на соя не бива да е самоцел. Добре е, че се знае, че не само производството на соя и субсидирането са важните неща. Много е важно когато се реши да се отглежда соя да има яснота дали може да се преработи произведеното зърно, за да се добави стойност.

 

Доколко са информирани земеделските производители за възможностите, които им се предоставят да покрият критериите за позеленяване с въвеждането на нови култури?

При производството на соя трябва да се обърне внимание и на това какво търси консуматорът, защото ние, като потребители трябва да знаем дали искаме соя или не. При положение, че се внася соя, значи има потребление и то не само в животновъдството. Смятам, че дискусията по темата за соята трябва да продължи.

 

Как?

Предвижда се създаването на нови демонстрационни полета за соя в България от новата стопанска година. На тези полета всички земеделски производители ще могат да видят посеви от различни сортове, ще могат да се проследяват добиви така, че всеки фермер да може да си направи сметката.

 

 

Ваня КЮРЧЕВА, Фермер.БГ

 

 

© 2014 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!