Световният гигант – млекопреработвателят Lactalis не успя да постигне консенсус с френските млекопроизводители във връзка с цената на млякото. След близо 10 часа разговори и нападки от страна на фермери, че компанията плаща продукцията им под нейната себестойност, в четвъртък, най-големият млекопреработвател постави нова оферта пред браншовите организации, съобщи Ройтерс. 
 
От две години млекодобивният сектор е обхванат от криза - след края на млечните квоти от 1 април 2015 година, спирането на китайския внос и руското ембарго от средата на 2014 година. В резултат на всичко това възникна свръхпроизводство, тъй като вътрешното търсене не се е увеличило.
 
Lactails до момента изкупуваше 1000 литра мляко за 257 евро, а след протестите, предложи повишаване на изкупната цена на суровината с 15 евро, считано от 1-ви септември. Земеделските производители обаче заявиха, че това не е достатъчно за тях и продължиха с протестните действия. 
 
„Фермерите започнаха разговорите с молба за средна цена от 290 евро / 1000 литра, докато Lactalis предложи 265 евро“, обясниха протестиращи.
 
От своя страна синдикатите твърдят, че разходите за производство на земеделските производители, са между 330 и 380 евро на 1000 литра . 
 
Протестиращите обясниха, че ще възобновят преговорите, ако Lactalis им предложи по-висока цена. Компанията за млечни продукти пък коментира, че остава отворена за преговори, но обвини фермерите в изнудване.
 
Министърът на земеделието във Франция, Стефан Льо Фол, призова двете страни да възобновят преговорите възможно най-скоро.
 
"Цената, която световният производител Lactalis дава на млекопреработватели, не може да остане най-ниската на пазара, необходима е стъпка напред ", се казва в изявление на министерството.
 
Lactalis от своя страна обясни, че е изправена пред силна конкуренция от другите държави в ЕС, където през изминалата година, цените на млякото са паднали по-рязко, отколкото във Франция.
 
През месец юни, изкупните цени на суровото мляко, платени на производителите, възлизат на 27.70 евро на 100 кг във Франция, в сравнение с 23.22 евро в страната топ-производител - Германия, 25.12 евро във Великобритания и 25.00 евро в Холандия, показват данни на ЕК.
 
Министърът на земеделието заяви, че ще предложи в по-широк план изпълнението на мерките на ЕС за ограничаване на млечната продукция.