Средните цени на живите говеда и на телешкото месо у нас отразяват основните тенденции в развитието на цените в ЕС, но в абсолютни стойности са много по-ниски. Това обясни доц. д-р Милена Панайотова, председател на Експертния съвет към Националната асоциация за месодайно говедовъдство в България за Фокус.
 
Панайотова разказа, че своеобразен връх в цените на дребно на телешко месо е отчетен през 2014 и началото на 2015 год. до 11 755 лв./тон и последвало намаление до 10 950 лв./тон.
 
„Предвижданията за следващите пет години са свързани със спад, който макар и неголям, няма да позволи на цените да се върнат на нивата от 2014 г. При настоящото състояние на производство у нас и търговията в световен мащаб, цените на живи говеда в България, ще се задържат на нивата от около 2 090 - 2 100 лв. на тон живо тегло, с леко повишение към края на периода”, посочи доц. Панайотова. 
 
Тя добави, че очакванията са, че през 2020 г. цените ще са около 4% по-ниски в сравнение с 2014-та. 
 
„Много негативно се отразява на сектора голямата „ножица“ между изкупните цени на живо тегло и цените на дребно на телешкото месо. По данни на АМБ в Бюлетина за месото от 2015 година, цените на дребно на телешкото месо в магазинната мрежа в различните области у нас варират от 7.50 лв. до 16.99 лв. (за телешко месо с кости) и от 10.20 лв. до 16.99 лв. (за шол)”, подчерта Милена Панайотова и уточни, че същевременно изкупната цена за кг живо тегло на угоени телета се движи от 2.80 лв./кг до 3.40 лв./кг (за месни породи и кръстоски).
 
„Всъщност тук основният проблем е ниската изкупна цена на угоените говеда, което не може да осигури достатъчно добри и стимулиращи доходи за производителите на говеждо и телешко месо, и същевременно високите пазарни цени на месото, което пък довежда до намаление на потреблението на телешко месо от българския консуматор”, каза още Милена Панайотова.