През последните две седмици Агроекологичната мярка 214 от Програмата за развитие на селските райони предизвика поредица от размяна на декларации между биопроизводители и зърнопроизводители. Едните се опасяваха по-големите да не изчерпат средствата по мярката, другите пък, категорично опровергаха подобни опасения и подкрепиха колегите си.

Очакваше се страстите да се успокоят след обнародването на Наредба 11 за условията и реда за прилагане на мярка 214 в Държавен вестник на 12 март, но през изминалата седмица в редакцията на Фермер.БГ продължиха да постъпват редица запитвания от фермери, които бяха объркани какво всъщност се случва с мярката – ще продължат ли биопроизводителите да са с предимство при одобряването на документите, ще има ли достатъчно средства за всички и т.н.

В същото време кампанията по очертаването започна и се очкава тази година кандидатите да бъдат още повече в сравнение с миналата. Пред общинските служби по земеделие пък, има стълпотворения от фермери, които бързат да са първи в подаването на заявленията, защото както се оказва, ангажираните с работа служители нямат време да обяснят на бенефициентите, кой се ползва с приоритет в мярката и, че датата на подаване на заявленията всъщност - няма значение.

За повече яснота по темата Фермер.БГ потърси Александър Атанасов, държавен експерт в Дирекция „Развитие на селските райони” в Земеделското министерство.

Наредба 11 гарантира предимдството на биопроизводителите!

Категорично средствата по мярка Агроекология за биологичните производители са гарантирани и няма никаква опасност да не стигнат до тях, посочи Атанасов. С оглед на предполагаемия голям интерес към мярка 214 и през тази година, МЗХ, съгласувано с Европейската комисия, взе решение за промени в Наредба 11. Така последното ѝ изменение гарантира, че заявленията на биопроизводителите, които са поели ангажименти през предишните години по мярката, както и биологичните производители, които ще кандидатстват през тази кампания, ще бъдат разглеждани и одобрявани приоритетно – преди всички останали кандидати. Парите за тях са гарантирани и те не влизат в състезание за време, категоричен бе пред Фермер.БГ г-н Атанасов.

Именно такъв е и справедливият вариант, с оглед на това, че тези хора изтърпяха на гърба си през всичките години експериментите, които се правиха с Агроекологията, посочи още експертът.
 
Не подценявайте 5-годишния ангажимент!

Агроекологията не е плащане, което се дава на единица площ, и всеки му се полага по малко и по равно, заяви Александър Атанасов. Това е компенсиращо плащане, което се дава за определени екологични дейности, при изпълнението на които се получават загуби. Ето защо смисълът на тази мярка изобщо не е да се дават по равно пари на всички. Мярката е с цел опазване на околната среда и развитие на биологични практики. Затова има и период от 5 години на прилагане на избраните дейности от страна на земеделските стопани. При неизпълнение на ангажиментите в този период, се връща цялата получена сума.

Какво означава този ангажимент? Поемайки този агроекологичен ангажимент, стопаните тряба да имат предвид, че земята, която трябва да очертаят през следващите 5 години, трябва да е същата земя в същите площи – не просто едни и същи декари като обем, а конкретните парцели, заявени в началото. Намали ли се площта с 10 %, бенефициентът трябва да върне получените средства за всички години.

Нека тези, които сега кандидатстват за подпомагане по мярка 214 и не са сигурни за 5-годишния период, да не го правят! Защото така средствата реално няма да се усвоят, в случай, че се наложи след първата или втората година, например, бенефициентите да възстановяват цялата получена до момента сума.

 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!