Субсидиите по схемите за обвързано подпомагане на плодове и зеленчуци да са обвързани с  легални трудови отношения в стопанствата. Това предлагат от Българската асоциация на малинопроиводителите и ягодоплодни, съобщи за Фермер.БГ председателят Божидар Петков. 
 
През изминалия сезон на 2015 г. бе установено, че използването на еднодневните трудови договори и контрола върху тях създават известни затруднения както за работодателите земеделски стопани, така и за проверяващите. Съвместната работа и обмен на информация между ДФЗ, МТСП и НАП може значително да подобри и да повиши ефективността на работата по прилагане на еднодневните договори, посочват от асоциацията. 
 
„Вместо да си играем на „стражари и апаши”, ние предлагаме една саморегулираща се схема, която се предвижда да работи без особени усиля, поради факта, че основната цел на всички браншове е „изсветляване на сектора”. Нашето предложение е следното: За да си получават субсидията по схемите за обвързано подпомагане за плодове и зеленчуци, земеделските стопани следва, заедно с документите доказващи, че стоката е продадена на ”светло” (фактури, касови бележки, кантарни бележки и др.), да покажат, че и добиването (брането/ прибирането) на продадената продукция е извършено също така на „светло”, т.е. с легални трудови отношения. Така ще се избегнат парадоксите, при които фирми продават с документи 200 или 300 тона малини, ябълки или домати, а в същото време имат договори само с 6-7 постоянно заети сезонни работници“, обясни Божидар Петков. 
 
За да заработи „Саморегулиращата се система” е необходимо  само за  включените в списъка за подпомагане плодове и зеленчуци по схемата за  „обвързано подпомагане” до графата минимален добив от декар да се добави минимален резултат - беритбена норма на  1 берач за ден в килограми. Така ще бъде ясно колко работни дни са необходими за набирането на количеството продукция подлежаща на подпомагане, посочи Петков. 
 
С такава саморегулираща се схема, земеделските стопани сами ще могат да преценят колко сезонни работника ще са им необходими и с какви договори да ги назначават на работа, за да отговорят на условията за получаване на субсидията, коментира председателят на малинопроизводителите. 
 
От Българската асоциация на малинопроизводителите ще входират официално предложението си в Земеделското министерство и Министерството на труда и социалната политика. Те предлагат да се организира и работна среща с МЗХ, МТСП или Комисията по земеделие в Парламента с браншовите организации, пряко заинтересовани от прилагане на законови трудови отношения с постоянно заети и сезонни работници.
 

Очаквайте интервю с Божидар Петков по-късно във Фермер.БГ!