На общинското овцевъдно изложение на аборигените породи овце, което се проведе днес в гр.Елин Пелин, бяха представени 150 животни. От специализираните аграрни медии у нас, на събитието присъства единствено екип на Фермер.БГ.

 

Това е рядка порода ценни овце, която е застрашена от изчезване, а е давала прехрана на редица поколения българи от региона на София, заявиха потомствени фермери пред репортер на Фермер.БГ.

 

Фермерите са категорични, че подпомагането от 7 лв. на овца не е достатъчно и че трябва да има подкрепа на база произведено количество мляко.

 

Целта на изложението е животновъдите от региона да обменят опит, да получат ценна информация от щанда на министерството на земеделието и храните, за участието по различните програми. Това заяви пред камерата на Фермер.БГ – д-р Димитър Рачев, организатор на събитието.

 

“Могат да ползват информация от асоциацията на аборигените породи в България, за начина по-който могат да запазят породата в България, начина, по който да подобрят развъждането , начинът на отглеждане. Основната цел е точно това е да се запази тази порода, такава, в този вид, в който е била. Тя има своите ценни качества и тези всички хора го знаят, тези хора имат интерес да са тук.“, заяви Рачев.

 

Финансирането на мероприятието е изцяло поето от развъдната асоциация на аборигените породи. Председателят й – доц. Д-р Андрея Колев, отбеляза една от осовните задачи на организацията, а именно овцевъдите да споделят своя опит в отглеждането на тази порода овце и тя да бъде запазена във времето:  „Ролята на асоциацията е, чрез специално изработена селекционна програма, чрез поддържаща селекция, да се запазят ценните качества на тази порода и другите две, с които тя е устояла през вековете, тя може да посужи, като основа за създаването на нови високопродуктивни овце, чрез други видове методи за развъждане. „

 

Павел Стефанов е един от фермерите, който взе участие в изложението. Той се представи с 30 овце, като общо стадото му наброява 120 животни. Започнал да се занимава с отглеждането на аборигена порода овце, покрай баща си, през 2009 година. Павел сподели, че е изключително трудно в днешно време да бъдеш животновъд, тъй като помощта от държавата и субсидиите са крайно недостатъчни.

 

"Със седем лева не се гледа овца, седем лева за изхранване ни даваха тази година, миналата година ни даваха по десет лева на бройка, тая година по седем.", сподели Павел.

 

Тихомир Димитров също е един от фермерите, който грабна награда от изложението. Отглежда 70 овце от тази порода. Трудностите за Тихомир са много. Един от основните, обаче, е слабото търсене на млякото и трудната му продажба.

 

Според доц.д-р Андрея Колев развитието на овцевъдството в България не е на добро ниво. Причината е намаляването на поголовието. Броят е между 800 до 1млн. бройки животни, което за доц. Колев е съвсем недостатъчно на фона на добрите условия, които притежава страната ни, отбеляза той пред камерата на Фермер.БГ.

 

ВИЖТЕ ВИДЕО РЕПОРТАЖ ОТ СЪБИТИЕТО :


 

 

Снимки :

изложение за аборигени овце

 

 

 

 

 

фермер на 82 години получи грамота за отглеждане на рядка порода овце

© 2012 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!