Не по-малко от 50 – 70 млн. лв. ще са загубите в сектор плодове и зеленчуи, като повечето производители, успели да отгледат продукцията си, ще я продават под себестойност. Това заяви в интервю за Фермер.БГ Цветан Цеков, председател на експертния съвет по плодове и зеленчуци към Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ). А новата схема, прием по която стартира от началото на тази седмица - за компенсации заради руското ембарго, е насочена само към групи производители, каквито в България към момента няма. 
 
Г-н Цеков, от началото на тази седмица се приемат заявления за подпомагане на производителите на плодове и зеленчуци заради руското ембарго. Има ли интерес от страна на производителите да се възпозлват от тази възможност?
Тази схема със сигурност няма да проработи. Интересът ще бъде по-скоро спекулативен от недобросъвестни земеделски производители, които нямат или имат некачествена продукция, и това ще бъде единственият начин те да бъдат компенсирани. Истинските, реални прозиводители по никакъв начин не могат да бъдат компенсирани, като сумата която горе долу излиза, около 0,30 ст на килограм е абсолютно недостатъчна и не може по никакъв начин да компенсира загубите им. Още повече, че тези суми ще бъдат платени, ако изобщо бъдат платени някога - може би след година, година и половина. Това в никакъв случай не може да помогне на земеделските прозиводители, защото средствата трябват веднага, за да могат сътоветно да се извършат различни мероприятия.Земеделски произовдителите, с които съм говорил, не проявяват интерес към схемата.
[news]
В петък се очаква България да настоява за по-високо субсидиране заради руското ембарго на Съвета на министрите – какво според вас е адекватното субсидиране, което трябва да получи българският производител?
125 млн. евро е цялото подпомагане за ЕС. Само преките загуби на Полша са между 500 – 700 млн. евро, а непреки загуби от риска от сриване на цени, пропуснати ползи.... Да не говорим  за Италия,  Германия, които са традиционни вносители на тези пазари. С какъвто и процент да се вдигне, тази сума не може да компенсира загубите.

А има и още една уловка - това са помощи насочени изцяло само към групи производители. Само в Полша са 700 организираните групи на производители! Така че, каквото и да вдигнат, едва ли в Европа ще успее нещо да се индексира по отношение на сумата за България, а ако успеят - ще бъде абсолютно недостатъчно. 

Още повече, че администрацията е абсолютна мудна. Имайте предвид, че сроковете са твърде кратки за разпределение на тези суми, от 5 до 6 септември се дават, а в първия ден (понеделник - 1 септември - бел. ред.) знаейки, че има такива срокове, администрацията не знаеше какви заявления да дава и да пуска. Сега вече започнаха да се обаждат на земеделските производители, да се опитват да разясняват нещо, но аз мисля, че ние ще пропуснем и сроковете. Няма български министър до момента, който да е защитил нашите интереси.
 
Отразява ли се вече руското ембарго върху пазара на български плодове и зеленчуци?
Започна да се отразява да, виждате какво се случи с нектарините и прасковите. Имахме наши традиционни връзки тук, от  няколко години създадени - този износ беше компроментиран. А с черешите, хайде там лошата година изигра своята роля. Виждате, че на пазара вече има абсолютно безвкусни домати, които са за консервената промишленост, полски, които са достатъчни обаче да сринат цените. Българинът за съжаление няма култура на потребление и вкусова култура, има вече тотално променени вкусови характеристики и единственият критерий, е да избере и да подбере най-ниската цена. За съжаление, не прави изводи - че ниската цена дава ниско качество - плодове с високо съдържание на остатъчни химичини препарати и т.н. А друг проблем е, че Агенцията по безопасност на храните не си е на мястото да ги спира. Ако ги питате дали правят мониторинг, те казват правим им мониторинг. Това са пълни глупости, те нямат дори оторизирани лаборатории, които да правят тези проби.
 
Налага ли се спад в цените на българските плодове и зеленчуци?
Да, това вече ще бъде диркетният удар за земеделските производители. При тази слаба година, в която реколтата е на 50-60% по-слаба, от миналата година, със сигурност тези които са отгледали продукцията ще продават на подсебестойност. И ако миналата година, сме произвели 200 хил. тона качествена продукция - според сертификацията за качествени плодове, тази година, ако са 100 хил, това са по 30-40-50 ст. Не по-малко от 50-70 млн. ще е директният удар върху земеделските производителите. За този рехав сектор, това вече тотално ще го обезсили и обезкърви. Имам индикации от много колеги, които не искат да се занимават и просто прекратяват тази дейност.
 
А очаквате ли да има фалити в сектор плодове и зеленчуци?
Сто процента ! Още повече, че от години се говори как този сектор ще бъде приоритетен. Включително това правителство, което беше на власт до преди няколко дни, също ни излъга. Подписаха едно писмо, с което пратиха абсолютно неадекватно предложение за споразумение, в което плодовете и зеленчуците се подпомагат с 30 млн. лв., което е абсурдно. Това е смешно. Те не само, че не могат да стигнат за реалното производство, не стигат и за човек, който се занимава с този сектор - да се развива и увеличава, трябва и да инвестира. До няколко години мисля, че българските плодове и зеленчуци ще бъдат само бутиково производство. 


Анна ГОРАНОВА, Фермер.БГ

 

© 2014 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!