Тази година средната цена за производство на конвенционален розов цвят се изравни с тази, която биопроизводителите получаваха. Това каза Иван Чиков, производител на розово масло, собственик на 60 дка с биорози от карловското село Климент за Фермер.БГ.
[news]
 
„Цената на био и конвенционалните рози тази година се изравни, като до момента разликата беше около 0,50-0,60 стотинки в полза за биопроизводителите. Нашата розоварна тази година въобще не сме я отворили, защото при подобни цени смисълът се губи. Средните цени за тази година варираха около 5 лева, в зависимост от фирмата и договорката с нея“, обясни фермера.
 
По оперативни данни на Министерство на земеделието и храните (МЗХ), тази година продукцията от маслодайна роза е с 44,5% над нивата отпреди една година, въпреки намалението както на плододаващите площи, така и на реколтираните с 0,3%.
 
 
Маслодайната роза е културата с най-значително увеличение на средния добив спрямо реколта `2015 г., сочи Анализът на основните земеделски култури. Средните добиви са нараснали с 44,9% - 381 кг/дка.
 
„Добивите зависят от самата година. Например, миналата беше много лоша за нас. Никой не знае реално с колко дка са се увеличили площите, тъй като има голям брой производители, които не са регистрирани, но продават продукцията си. Тази година средните добиви бяха нормални. При биологичното производство около 300-400 кг/дка, а при конвенционалното някои хора казват, че са изкарали около 700-800 кг/дка“, коментира Чиков.
 
 
Биопроизводителят допълни, че пазарите за розова вода и розов цвят са същите, основно съсредоточени във Франция, Германия, Япония и малко по-малко Англия, но отскоро и Китай се бори за лидерския пазар, като демонстрира голямо търсене на продукти от роза.