Цените на зърното са много ниски и много фермери ще са на загуба, коментира в интервю за Фермер.БГ Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ).

 

Г-н Върбанов, според вас, ще успее ли България да изнася зърно директно, а не през Румъния?
Проблемът на България е, че се изнася суровина, а не продукция с принадена стойност. Много се надявам в новия програмен период силните фермери да се ориентират не само към закупуване на машини, а и към разработването на проекти за преработвателни предприятия. България се превърна в нетен износител на зърно. Отглеждаме само няколко зърнени култури, които се котират на международните пазари, но за съжаление голяма част от износа ни е точно през пристанището в Констанца.

 

ВИЖТЕ ВИДЕО ПО ТЕМАТА:

 

 

Защо?
Защото ние нямаме подходяща инфраструктура. На българските пристанища се работи по доста остарял начин - товаренето е трудоемко, енергоемко, а и много бавно. Това е причината много от нашите търговци да работят с Констанца.

 

Какви са анализите на земеделските производители за пазара на зърно в момента?
Цените на зърното в България се формират на базата на международните цени. Това са борсови цени. За съжаление, тази година, освен че беше много трудна като метеорологични условия, се характеризира и с много ниски цени. Ще има много фермери, които тази година ще калкулират загуби, защото изкупните цени са ниски. Голяма част от прозведеното зърно е с влошено качество още при прибирането, заради постоянните валежи. Това доведе до преминаването на това зърно в категорията фуражно, респективно се търгува на много ниски цени – 260-270 лв./т.

 

Има ли достатъчно бази, в които да се съхранява зърното по-дълго време в изчакване на по-високи цени?
Бази има достатъчно, почти всички фермери се възползваха от европейските програми и си построиха зърнобази. Друг е въпросът, че кредитите, които имат към банките, ги притискат и фермерите нямат възможност да съхраняват зърното за по-дълго време. Смятам, че всички земеделски производители, които успеят да съхранят качествено хлебно зърно, могат да очакват в началото на следващата година покачване на цените. Убеден съм, че за качествено зърно цените ще се променят в посока нагоре.

 

Кога ще са готови балансите на фермерите за стопанската 2014 година?
Всеки фермер сам си прави балансите, но има още доста работа. Не мога да се ангажирам със срокове, но е много важно какви са метеорологичните условия през есента. При благоприятна есен стопаните ще засеят навреме.

 

Започна ли прибирането на слънчоглед? Какви са стартовите цени?
Да, жътвата на слънчоглед започна сега в някои райони. Проблемът е, че и изкупните цени на слънчоглед се сринаха. Българските преработвателни предприятия също стартират с доста ниски изкупни цени – под 500 лв./т. Царевицата също е на доста ниски цени, което прави ситуацията в българското зърнопроизводство доста сложна. В момента царевицата се продава на 220 лв./т. Положителното е, че се очакват добри добиви и се надяваме добивите да успеят да компенсират ниските изкупни цени.

 

 

Ваня КЮРЧЕВА, Фермер.БГ

 

 

© 2014 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!