С незaпомнено ниски котировки на зърнените култури за последните десет години на световните борси ще се запомни 38-та борсова седмица. Това посочва в анализ Красимир Давчев, изпълнителен директор на Пловдивска стокова борса.
 
[news]
Цената на пшеницата на борсата в Чикаго се срина до 178 щат.дол/т (около 267 лв./т) като намалението спрямо същия период на миналата година е с 34 % (от 238 щат.дол/т), а от средата на м. юни намалението е с 22 % (от 217 щат.дол/т). Подобна е и ситуацията на борсата в Париж, където цената на пшеницата от средата на м.юни до момента е паднала с 24 % (от 194 евро на сегашните 156 евро/тон). Този ценови срив е повлиян от изклюцително добрата реколта от тази култура в световен мащаб (713 млн. тона) и в Европа (153 млн. тона). 
 
По неокончателна информация добивите от пшеница в България са на ниво 4,8 млн.тона плюс преходен остатък от около 250 х. тона. При вътрешно потребление от около 1,7 млн. тона потенциалът за износ се очертава около 3,3 млн. тона, като към момента пак по официална информация са изнесени 1,8 млн. тона. Споменаването на тези количествени показатели са за онагледяване на пазарния постулат, че излишъците водят до намаляване на цената. 
 
Посоченият по-горе ценови срив допринесе за замиране на търговията със зърно в страната. По неофициална информация, на българските пристанища вече не чакат кораби за товарене и българските търговци заемат изчаквателна позиция с очаквания за по-добри цени. По време на борсовата сесия цената на предлаганата пшеница се запази на ниво 310 лв./т без ДДС, а търсенето се движеше в диапазон 275-280 лв./т до 305 лв./т, като последната цена е с фракировка до българско пристанище. Спрямо същия период на миналата година търсенето на пшеница е с 12% по-високо ценово ниво (250 лв./т преди година), а предлагането е с 3,2% по-ниско (320 лв./т преди година). 

 

© 2014 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!