Овчето мляко и сирене от Родопите предпазват от няколко вида рак. Това установиха родни учени от Института по криобиология и хранителни технологии, след продължили близо 9 години изследвания.
 
 
Основната цел на дългогодишното изследване е била да се проследи и прецизира до максимум биологичната стойност на овчето мляко и съдържанието на мастни киселини, съобщи БНТ.
 
“Резултатите от изследването сочат, че нашите породи - каракачанската и родопския цигай, са с най-високо съдържание на антиканцерогенни субстанции в млякото“, коментира проф. Любомир Ангелов.
 
Каракачанската овца е най-древната порода по нашите земи, селектирана през вековете. С опазването ѝ от години се занимава д-р Стойчо Данчев от родопското село Момчиловци. В момента стадото му наброява 300 каракачански овце и още толкова от другата местна порода - родопски цигай.
 
“Каракачанската овца е устойчива на заболявания, много приспособима, на ден тя изминава 15–20 км, задължително трябва да ходи на дълги разстояния, да пашува“, споделя той.
 
Точно естествената и разнообразна паша в Родопите води до високото съдържание на антиканцерогенни субстанции в млякото на овцете, установяват учените.
 
Експертите препоръчват да се използва планинско и високопланинско мляко, от което да се прави предимно сирене и кисело мляко.
 
“Има явни научни доказателства, че те подтискат и са като превенция против рак на кожата, рак на дебелото черво и на стомаха“, заключи проф. Любомир Ангелов.