Към момента са подадени 251 заявления за 158 000 дка пропаднали площи след големите наводнения и градушки през последните дни. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов след заседание на Консултативния съвет за зърно, който се проведе днес.
 
 
Той уточни, че това не са окончателните данни. Причината за това, че общинските комисии, към Областните земеделски служби, които работят от първия ден след като стихиите преминаха през някои части от страната, все още не са минали през всички ниви, обявени като засегнати. 
 
Допълнени екипи ще работят и в събота и неделя на територията на областите Велико Търново, Плевен, Ловеч, Търговище, Русе, Разград и София – област.
 
След съставяне на протокол от страна на комисиите, земеделските стопани ще могат да кандидатстват за компенсиране на щетите, които посевите им са претърпели. Това ще стане само обаче при 100 процента пропаднали площи. 
 
„Ще направим анализ дали можем още в рамките на тази година да финансираме част или цялата компенсаторна схема, която ще трябва да се заложи от текущите проблеми през тази седмица“, каза Порожанов.  
 
Той допълни, че в едно или друго направление може да се очакват икономии и да се използват именно те за покриването на загубите на земеделците. Министърът каза, че няма да се чака края на годината, а в момента, в които има възможност, схемата ще бъде стартирана. 
 
 
Инициативата за бързата реакция на министерството е подета от Асоциацията на земеделските производители (АЗПБ) и Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), които са внесли предложение до агроведомството да бъде поет ангажимент за помощ на ощетените производители. 
 
„Тези щети няма да се отразят на хлебния и зърнения баланс на страната“, каза от своя страна председателят на АЗПБ и председател на Консултативния съвет по зърното Венцислав Върбанов. Той заяви, че от страна на министерството реакцията е била светкавична и двете асоциации са получили уверение, че ще се работи възможно най-бързо и продуктивно, за да могат земеделците, понесли щети да бъдат компенсирани. 
 
Иначе засетите площи през миналата година са малко повече от 11 млн. дка. 
„Първите резултати от жътвената кампания са изключително добри. Първите проби, които са взети, са показали, че реколтата ще бъде качествена. Има необходимите комбайни, които са преминали през технически прегледи и се надяваме, че ако няма подобни природни катаклизми, до две седмици, максимум до 20 дни, жътвената кампания ще приключи и се очаква над 5 млн. тона пшеница да бъде събрана“, добави Върбанов. 
 
На консултативния съвет са били дебатирани и други въпроси, свързани със сектора, включително новата ОСП, проблемите с агенцията за борба с градушките. 
 
В тази връзка утре ще се проведе неформална среща, на която представители на общините и водещите земеделски асоциации ще обсъдят заедно с министерството каква политика да се формулира относно борбата с градушките. 
 
 
„Трябва да сме наясно как ще се финансира, за да може да имаме по-голяма ефективност. В момента се финансира само от държавата с определени трудности при осигуряването на ресурсите“, каза Порожанов. Според него в дени момент трябва да бъдат
привлечени и тези, които ползват тази услуга, т.е. земеделците да участват в това финансиране. 
 
По думите на Порожанов в момента се покриват 35-40 процента от земеделските площи, като в това число не влизат пасищата. Той допълни, че ще се работи и по подобряването по условията на труд на ракетострелците, които протестираха в понеделник. 
От своя страна Венцислав Върбанов призова стопаните, които имат щети, да подадат заявления в комисиите, за да може да се направи обследване на пропадналите площи.