Най-много са площите в община Ген. Тошево - 93 420 дка. Очакванията са нивите с маслодайната култура да се доближат максимално до миналогодишните си размери от над 261 хил.дка. Сеитбата на зимната маслодайна рапица протича нормално, съобщиха за Фермер Бг от Областна дирекция "Земеделие". В най-голямата община от областта - Добричка са засети 42 877дка, в крушарско - 25 120 дка, в тервелско - 18 000 дка, в балчишко - 17 000 дка, в каварненско - 16 100 дка, в землището на Добрич - 5 530 дка, а в шабленско - 3 000 дка.

 

И ако от земеделската дирекция допускат площите с рапица да надхвърлят миналогодишните, то според арендаторът Атанас Атанасов сеитбата й е приключила, тъй като оптималните срокове за нея са 25 август - 25 септември. Зърнопроизводителят, който обработва 22 000 дка земя в общините Добричка и Тервел, не планира да надвишава площите с рапица над необходимите за сеитбооборота. Още повече, че рапицата е култура, която изисква изключително добра подготовка, а тази година  липсваше достатъчно влага, за да се добие качествена култура.

 

По принцип  от 2002-ра година площите с рапица в Добруджа са нараснали с 5,4 пъти. Това се дължи както на добрата цена, така и на разкритите рафинерии за биогорива в Русе, Силистра и Провадия и на отварянето на вътрешния пазар с влизането в сила на Закона за възобновяемите и алтернативните енергийни източници и биогорива. Досега фабриките, които направиха сериозни инвестиции от порядъка на 2 - 3 милиона евро работеха само за износ, съответно голяма част от произвежданата у нас рапица  беше експортирана.

 

Тази година малки остатъчни количества бяха продадени в северната ни съседка Румъния на цена от 700 лв/тон. Сделките стартираха "на зелено" при цена от около 460 лв/тон, по време на жътвата - около 550 лв/тон, но основните продажби бяха осъществени след приключването й при цени от 630 - 640 лв/тон. От засетите миналата есен 261 011 дка в добричко с рапица, бяха произведени 79 537 тона при среден добив за областта от 305 кг/дка, като най-продуктивни бяха стопаните от общините Добрич и Добричка с по 350 кг/дка.

 

Пропадналите от прекомерна влага площи бяха 259 дка. "На много места реколтата беше провокирана не само от дъждовете и ветровете, които забавиха жътвата, но и от високите норми на торене, което доведе до полягане", коментира Атанасов. Средният добив, според него обаче, е добър. В национален мащаб интересът към тази култура е провокиран не само от цената, но и от факта, че "у нас съществуват площи, които никога не са били сети с рапица, като изтощените площи в Германия, например", сподели още арендаторът.