Ако в природата съществуваше средство срещу всички вредители по културите, нямаше да има нужда се синтезират изкуствени препарати. Последните обаче не са спасение за всеки проблем. Ако ги използваме неправилно, те ни вредят, както и на околната среда, пише aggeek.net.

Експерт: Успешното земеделие иска превантивност

Затова обръщаме поглед към 3 естествени инсектицида

Paenibacillus popilliae — той противостои на японския бръмбар, чиито личинки подяждат корените на тревата, а възрастните екземпляри нападат зеленчуците и овощните дървета, а също така розите и други декоративни растения.

Paenibacillus popilliae се прилага веднъж. След като го засеете в почвата, необходими са няколко години, докато средството се разпространи и осигури пълен контрол над личинките. Ефектът след това е постоянен.

Масло от ним – този отровен екстракт от тропическото азиатско дърво ним е препарат, който се продава в специализираните магазини. Той е един от най-ефикасните природни инсектициди и убива всички вредители.

Необходимо е често да третирате с него, за да постигнете ефект. Той не влияе върху полезните насекоми. Добра новина е, че вредителите рядко изграждат имунитет срещу него.

Маргаритки – това са едни от най-токсичните инсектициди. Приложението им е разрешено в биоземеделието. Полученото от маргаритката вещество убива повечето вредни насекоми при контакт и е особено ефикасно срещу летящи насекоми, които трудно се убиват с други средства.

Важно е да знаете, че веществото е леко токсично и за хора, както и домашни и диви животни. Трябва да се използва внимателно.