В подкръг „Зърно“ на Софийска стокова борса (ССБ) през миналата седмица котировките се пораздвижиха и имаше сделки за хлебна пшеница на 370 лв./тон. Въпреки това остава и предложението за високата цена „продава“ на хлебна пшеница на 730.00 лв./тон.

ГласувайтеПланирате ли инвестиции в стопанството си през тази година?

Анонсите за продажба на фуражна пшеница са на 430 лв./тон. Царевицата се предлага от 380 до 450 лв./тон и сделките станаха на 380 лв./тон. Всички цени са без ДДС. 

„Цената от 370 лв./тон означава, че стопанинът е получил приход от 185 лв./дка при среден добив 500 кг/дка, като към него се добавят и 28 лв./дка субсидия за единица площ (след облагане с данък "Печалба"). Разходите обаче са около стотина лева за рента (в Добруджа), производствените разходи, заплати и амортизации са около 200 лв./дка. На практика се оказва, че при такава сделка стопаните вече са на минус с около 87 лв.“, коментира за Агри.БГ Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.

Това са средства, които задължително трябва да се набавят и това става от евентуалните спестявания от предходни години, лишаване от печалба или дори с теглене на кредити. 

От ССБ съобщават, че има много минимални промени в котировките на повечето от основните зърнени контракти на световните стокови борсови пазари и амплитудите на промяна са слаби. В САЩ цената ФОБ на хлебната пшеница добави 3 долара до 285 долара/тон, тази във Франция свали 1евро до 256 евро/тон. Украйна котира пшеницата най-ниско, с минус 5 долара на 265 долара/тон, а в Русия отново без промяна и 272 долара/тон. 

На европейския фючърсен пазар водещите цени на пшеницата паднаха до 250 евро за тон само за два дни миналата седмица.

Новата реколта 2023 г. се търгува само на 249 евро. Страните от Източна Европа очевидно се превърнаха в изходна точка на украинското зърно, което не можеше да се изнася през Черноморските пристанища, макар първоначално да ставаше дума само за транзит, коментират западноевропейски анализатори. 

Движението при царевицата е също съвсем обрано – в САЩ плюс 1 долар и 295 долара/тон, Франция  ново поевтиняване с 3,75 евро до 243.50 евро/тон, Русия отново нулева промяна и 265.00 долара/тон.

Ечемикът отново поевтиня, намалението е с 3 евро във Франция до 244 евро/тон, в Русия няма раздвижване и остава старата цена от 259 долара/тон. Рапицата на Euronext тази седмица, след чувствителното поскъпване преди месец и последващ спад, се понижи с 3,75 евро до 456.75 евро/тон.