Този сайт използва бисквитки (cookies). Ако желаете можете да научите повече тук.

Приемам
x
съобщение
Нямате нови писма.
Известия за коментари
Известия за коментари
Нямате нови известия.
Мнения в абонирани
Мнения в абонирани
Добави приятел
Приятели
Нямате нови покани за приятелство.
Дейност на приятели
Дейност на приятели
Вход през фейсбук

Re: Създаване на овощна градина

Много обичам да ми обясняват аз какво знам и колко не разбирам.

Приятелю, някой ден ще те поканя в моето стопанство и в стопанствата на 1-2 приятели да видиш туй-онуй и пак ще си говорим. Само се надявам, че поне нещичко от овощарство разбираш, за да не е само в едната посока обмяната на опит.

Със здраве!

Моля, не ме обиждай - не съм ти никакъв приятел. Не ми трябва твоя покана и чесно казано не вярвам да можеш да ми покажеш кой знае какво, освен ако не е от средновековието.
На 100% съм сигурен, че всичко което правят такива земеделци/хейтъри като теб, които гледат да убият мерака на начинаещ земеделец са със следните характеристики:
1. Нисък бюджет за поддръжка на стопанството;
2. Искат най-висок добив, ама без да влагат средства, както собствен физически труд и ако може да дойде някой приятел да ми помогне или да направим нещо за без пари;
3. Са на мнение, мойто си е мое, а чуждото е общо.
Хайде със здраве и недей да демотивираш младите и/или тези, които имат желание да пробват нещо, което би могло да бъде повече от прост поредната работа/начинание, а по-скоро хоби с което всички печелят "уин-уин".

23.08.2017 в 11:41

Здравейте!Радвам се че все още има млади хора като мен ,които искат да се занимават със овощарство!Желая ти успех в начинанието.Аз съм производител на круши .Дърветата са ми вече на 11 години.Ще ти кажа нещо което съм научил от опит.Най напред изследвай почвата дали е подходяща.Избери устойчив сорт на болеста Огнен пригор.Казват че Конференс е устойчив но не съм сигурен дали е така.Питай специалист агроном.Трябва да имаш задължително поливна вода.И най важното да се подготвиш за доста пръскания най малко 10 пръскания,може да стигнеш и до 20 пръскания ,ако те нападне крушовата бълха.А що се отнася за пазара си е жив късмет,но не се пласира толкова лесно крушата,освен ако не си я продаваш сам.Обикновенно търговците се базикат и и искат да я вземат без пари.Но човек трябва да е оптимист и да не се предава.Късмет в начинанието.

24.08.2017 в 23:28

тука се получи хубава тема нека повече хора споделят опит за да понаучим и ние нешо

25.08.2017 в 11:16

Колега ,а какво ползваш срещу крушовата бълха?

25.08.2017 в 20:48

Колега, ако наистина си решил сериозно да се заемеш с овощарство, прочети няколко пъти съветите на Коста. Наистина първо се започва с почвени анализи и най-вече с киселинност. Не с лакмус, защото дава големи отклонения, а тук една единица е много нещо. Крушата е деликатно дърво и не понася големи отклонения в киселинността, особено към алкалната област. Овощарството е бизнес като всеки друг - ако те бива, успяваш, ако не - фалираш. Въпрос на усет. А за най-големия проблем при семковите - огнения пригор, ще ти кажа как да се справиш. Като дойде време пиши ми на лични.
Между другото, овощарството е най-рентабилно когато превръщаш плода в алкохол, а знаеш, че алкохола не се разваля и с времето си вдига цената. Така, че има начин. Намери го.

26.08.2017 в 22:58

колега,ако мислиш сериозно да се занимаваш с круши,наистина не е лесно но се справя човек,пък и има по-добър пазар и цена.мога да предложа 10 сорта круши..имам
сертифициран разсадник,по саденето и технологията има човек който се занимава от Института по овощарство
звънни един тел. на 0898612191...борислав

26.08.2017 в 23:30

Млад човек съм, е на 30 вече, НО всеки който те отказва е лузър бро, всички са препатили от собствената си непресметливост. Сливи, нямало пазар, така 10 дка=15 000 кг, от 3000 кг правиш 1 тон ракия и разтикваш за 6 лв литъра в годината останалите 12 000 кг на по 30 - 40 стотинки в общия случай 35, т.е. 4 200 лв. + 6000 лв. = 10 200, за 15 000 кг имаш 500 лв бране, така като тия за ракия се събарят, не се берат, имаш 3-4 дискования в годината на услуга 10 дка х 7 лв= 70 лв за 4 броя 280 лв, имаш 4 пръскания на услуга за по 4 лв на декар 4х4х10=160 лв препаратите грубо 300 лева , рязане и слагане и махане на мрежияки сам си ги прави , някое др торене ...... 100 да е амониева през година да хвърлиш пролетта, а сега сметката 10 200 - 500 - 280 - 160 - 300=около 9000 лв, хващаш някой товй да я чертае , даваш му 100 лв за услугата , за да не плащаш осигуровки и 10 дка х 46 лв - 100 лв= 360 лв, ето ти 9 300 печалба, сега отново тия стъщите ще кажат ракия , санкции........ за 1 тон никой няма да те пипне мой, ония по селата си правят по 200-300 кила на семейство.............въпрос на сметка, работата ти за 10 дка ти е сумарно в часове твой труд бе 100 часа да е .............. годишнаааааааааа 150 да са и такааааа с какъв бизнес земярта ще ти стои, даже ще струва повече ,защото е градина 2000 на декар в хубав район разбира се дори 2500 лв на декар , ще вадиш за 150 часа 9000 лв , разбира се с малко занимавка и т.н., те се били белосвали , ми пичове и пички, с 15 декара сте тръгнали да се храните , е не става трябва риск, земя, инвестиция, сеене, гледане, а това с 10 дка си е хоби с една месечна порядъчна заплата от бнего, бро дадох ти пример РЕАЛЕН не ги слушай, действай 30 дка ще те хранят един ден смело напред не се притеснявай , виж какво сеят в твоите мери, бай Тошо какво е сял и по това се ориентирай ;) успехи и никаков отказване!!! Който действа взема, който дреми няма ниищичко , затова адмирирам идеята ти аз така започнах като теб и сега ще ти вдъхна кураж, зьапочнах с лични 30 тина декара , сега за 50 засети не с конвенционални жита и такива чекии, догодина стават още 50 , от 100 те са 90 лични , всичко е борба и развиване на бизнес в 4 години бавничко и смело, не съм и смятал , че ще стигна това ниво!!! Действай приятелю Господ да е с теб, правиш ли го от сърце няма как да не успееш!!!

28.08.2017 в 15:33

Господ да те пази от циганите

28.08.2017 в 16:10

Колега нз ти къде живееш..но хората в равнинните полета от 4,5години нямат проблеми с цигани
Покрай мен са обработваеми земи и обикалят "ония с дебелите вратове"циганин не минава брат.
Господ да го пази от зърнарите,че като минат с 'ТОТАЛЕН ЛИСТЕН" в някой вятър и ги хване мъглата,ЕБ.М ти цигани...

28.08.2017 в 16:32

Мнението е редактирано за последно на 2017-08-28 16:32:45

Аз пръскам с Делегате турски препарат за крушова бълха и горе долу стопирам нещата.Ако някой знае нещо по ефикасно нека сподели.Също имам и дръвчета болни от огнен пригор и незнам как да се справя с тази болест.Някои казват със антибиотик стрептомицин ,но го няма в България,моля за съвет.

30.08.2017 в 22:15

Нужна ли е нова промяна в Наредба 3?

• Иновекс Земеделска Техника Иновекс Земеделска Техника

ИНОВЕКС Земеделска Техника е част от компанията ИНОВЕКС ГРУП . ИНОВЕКС е марка позната...

Универсал НВГ Универсал НВГ

Универсал-НВГ ООД е създадена през 1990 г. В търговията със селскостопански машини...

Агрополихим АД Агрополихим АД

Агрополихим АД е водещ производител на азотни торове в Югоизточна Европа и лидер в...

• Варекс ООД Варекс ООД

"ВАРЕКС" ООД - новаторски подход СЕРИОЗНИ МАШИНИ ЗА СЕРИОЗНИ СТОПАНИ!  ...

Меркурий Агро ЕООД Меркурий Агро ЕООД

Меркурий Агро ЕООД e компания за търговия на селскостопанска техника и резервни части,...

Трактор Инвест ЕООД Трактор Инвест ЕООД

„Трактор инвест” ЕООД - Карлово е търговско дружество с предмет на дейност...

• Машио Гаспардо България ЕООД Машио Гаспардо България ЕООД

Машио Гаспардо България - Официален вностител на земеделска техника от групата на Машио...

Градина - РВ ЕООД Градина - РВ ЕООД

Градина - РВ ЕООД  - японски трактори, машини за пелети, мотофрези, мотокултиватори,...

Агрокорпорейшън ООД Агрокорпорейшън ООД

Oсновната дейност на Агрокорпорейшън ООД е търгoвия в страната и чужбина със селскостопанска...

• Тракбул ООД Тракбул ООД

" ТРАКБУЛ " ООД   - Стара Загора е директен вносител на пълната гама...

ЗемТех ООД ЗемТех ООД

ЗемТех ООД предлага тракторни машини, земеделска прикачна техника и градински пособия -...

ФИАММА ЕООД ФИАММА ЕООД

Всичко за селското стопанство.   Фиамма ЕООД предлага богата и широка гама от...

forum