Харвардски учени разработват изкуствени пчели-роботи. Изкуствените насекоми ще могат да поемат върху себе си функцията опрашване на растенията, с която не се справят съвременните работни пчели, които са подложени на ред негативни въздействия. Например синдром на разрушеното пчелно семейство, пише hightech.fm.

Еко метод за борба с вредителите по пчелите

Все повече щети търпи селскостопанският сектор в САЩ заради синдрома. По неизвестна причина медоносните пчели напускат кошерите, а това води след себе си до загуби в производството на мед и при популациите, които опрашват растенията.

RoboBee представлява летящ микроробот с размер колкото половин канцеларски кламер и тежи 1/10 от грама. Той успешно имитира биологията на медоносната пчела. За момента е създаден опитен образец, който е основан на разработките на харвардските инженери.

Сега учените работят върху автономното захранване на пчелата-робот.

Друг важен етап от разработката, който е важен за ефективността на RoboBeeв селското стопанство, е интелектът на роене.

Истинските пчели предават информация за източниците на нектара с помощта на феромони, аромати на цветята и въздушни танци. Нещо подобно учените се опитват да въплътят посредством технологията Интернет на нещата и изкуствен интелект.

Координирани групи от изкуствени насекоми може да изпълняват хиляди разнообразни задачи, да следят промените във времето и да събират данни в зоните с най-висок риск от стихийни бедствия.