Есенната сеитба на култури у нас е в своята крайна фаза. Сеитбата на късния ечемик бе от части прекъсната в разгара си, заради постоянните дъждове. Това доведе и към следните данни: към края на месец ноември, фермерите са засели с 21,4% по-малко площи със зимен ечемик, отколкото през миналата година, пише електронното издание UkrAgroConsult.
 
По техни данни, България преживява противоречиви метеорологични промени, в хода на тазгодишната сеитбена кампания. Наблюдават се, от една страна, обилни октомврийски валежи, които възстановиха до голяма степен влажността на почвата и благоприятстваха върху растежа на вече засетите зимни култури. От друга страна, обаче, тези валежи забавиха сеитбата в повечето райони в страната. 
 
 
За зимния ечемик този период е по-скоро отрицателен, отколкото положителен, тъй като родните фермери са се фокусирали по-скоро върху прибирането на късните пролетни култури, както и на сеитбата на зимна пшеница и рапица. В този ред на мисли сеитбата на зимния ечемик започна с известно закъснение и може да кажем към края на своя оптимален период, обясняват от изданието.
 
От UkrAgroConsult коментират още, че намаляването на площите с ечемик, е по-скоро тенденция, отколкото случайност. Тази година повечето земеделски производители са се насочили повече към зимна рапица, отколкото към зимен ечемик.