Експортният потенциал в световен мащаб отбелязва незначително понижение с 0,5 млн. тона спрямо октомврийската оценка. Това гласи анализ на Американски департамент по земеделие (USDA). До голяма степен това се дължи на канадската пшеница, тъй като неблагоприятните дъждове в края на вегетационния период увредиха качеството на реколтата, сочи още проучването.
 
 
По последни данни на USDA, употребата на пшеница в световен мащаб, е увеличена с 0,8 млн.тона, главно от увеличението на потреблението за фураж в Русия, Украйна и Канада. 
 
От проучването става ясно още, че световното предлагане  на пшеница  към месец ноември, се увеличава с 1,65 млн. тона. За месец октомври предлагането на пшеница е било в размер на  984,10 млн. тона, а към месец ноември 985,75 млн. тона. Увеличението идва главно от по–високите начални запаси (увеличение от 1,37 млн.тона спрямо октомври), като по-голяма промяна има в началните запаси на Украйна. Оценките за производството са с незначително увеличение от 0,3 млн., достигайки 744,72 млн. тона. 
 
[news]
Анализаторите от „Стратеджи Грейнс“ дават оценка от 748,4 млн. тона световно производство,  като за Русия остава  рекордно ниво за пореден месец  над 71 млн. тона.  Без промяна в сравнение с предходни месеци остават нивата за страните от Черноморският басейн, САЩ, Канада, Австралия, като слаб ръст се очаква при европейската реколта. Така според очакванията на фермерите в общността, те ще съберат около 143,60 млн. тона, което е под рекордните добиви от 2015/16г. 
 
Оценката за месец ноември на Международния съвет по зърно за производство на пшеница в световен мащаб е 749 млн. тона, при 748 млн. тона прогноза през октомври.