В осми брой на рубриката „Агроиновации“, която Фермер.БГ реализира със съдействието на Института за агростратегии и иновации, представяме два примера за използването на GIS технологии в земеделието, които са разработени в испанските области Андалусия и Валенсия.
 
 
Иновативен бизнес модел в Испания в полза на производството на маслини и зехтин
Испанският регион Андалусия е сред лидерите в производството на зехтин и от местната Агенция за мениджмънт в селското стопанство са разработили идеен проект за предварителна оценка на производството на маслини.
 
Снимка: pixabay.com
 
При този бизнес модел, който се основава на управлението на данните се вземат предвид различни променливи, които влияят на производството и се сравняват с данните от научната литература. Моделът е създаден така че стойностите се изчисляват с помощта на исторически, производствени данни, фенологични, агрометеорологични и др. Набавянето на необходимите данни става от източници на географските информационни системи (GIS) в различни области. 
 
Моделът има за цел да оцени производството на всяка кампания като започва още в периода след цъфтежа на маслиновите дървета от юни и юли и предвижда различни сценарии за валежите след този период. Анализът сочи, че получаването на тази информация в по-ранна фаза насърчава прозрачността на този пазар и дава възможност за по-доброто планиране на кампанията от страна на частния и публичния сектор.
 
Този бизнес модел се очаква да определи степента на влияние на променливите, посочени в производството и по този начин да помогне за развитие на сектора на производство и преработка на маслини в Испания.
 
Испански пилотен проект за мониторинг на влажността на почвата
Наблюдението на влажността на почвата традиционно се извършва от наземни сензори, които включват различни устройства за събиране на данни, кабели, конектори и др.
 
Снимка: directindustry.com
 
Това значително увеличава стойността на картите с висока резолюция, определящи почвената влажност. Първата дейност в иновативния проект, разработен от група учени от Техническия университет във Валенсия е свързана с намаляването на разходите чрез разработването на безжична смарт сензорна мрежа с активна радиочестотна идентификация (RFID), която едновременно намалява консумацията на енергия при мрежовите комуникации и маркира точки и данни за местоположение, чрез GIS технологии.
 
Втората дейност цели да се намали броят на сензорите чрез използването на рефлектометрия от Глобалната навигационна сателитна система (GNSS), където предстоящият проект GALILEO при пълна експлоатация е предвидено да увеличи хоризонталната и вертикалната разделителна способност.
 
 
Като краен резултат тези дейности могат да бъдат използвани като комбинирано решение, където „физическата“ система се допълва чрез интернет връзка от софтуер с онлайн оперирани данни, а сателитните антени и безжичните сензори са на разположение за контекстно-ориентирани услуги в SOA (Програма, ориентирана към услугите) конфигурация за асемблиране на софтуерни приложения, инженеринг и бизнес процеси.
 
Тази система за мониторинг на почвената влажност може да се разглежда като пилотен проект за услуги с интеграция на данни.
 
Публикацията е разработена по материали на ЕПИ – АГРИ и е предоставена от Институт за агростратегии и иновации, като част от информационната кампания „Иновациите – винаги на мода!“