В рубриката „Агроиновации“, която Фермер.БГ реализира със съдействието на Института за агростратегии и иновации, вече представихме проект на оперативна група от областта Шлезвиг-Холщайн, посветен на устойчивото хранене в млечното животновъдство.
 
Днес, в петия брой на рубриката ще ви представим още един проект на оперативна група, сформирана и функционираща в тази област - лидер на иновациите в животновъдството. 
 
Оперативна иновативна група InnoMelk включва 5 големи стопанства, които имат желание да разработят онлайн базиран инструмент, съвместим със смартфон или таблет, който да оптимизира и анализира процесите на доене. След първата година на прилагане на проекта, намеренията са сътрудничеството да се разшири с още 20-40 стопанства.
 
 
Цел на проекта
Проектът на InnoMelk е фокусиран върху разработването и оценката на инструмент за звуков анализ за подкрепа на фермерите при идентифициране на слабостите на доилни системи. Целта на оперативната група е да разработи иновативен, технологично базиран инструмент за анализ и да се очертаят слабите страни на процеса, чрез подход отдолу-нагоре, заедно с всички участници в оперативната група.
 
Разработеното приложение е съвместимо с различни устройства – смартфони, таблети и др. и може да се използва след това от всеки, да направи подробна оценка на доилните системи, да направи анализ и да го използва, за да се извлече практически мерки за действие, които могат да намерят директно приложение.
 
Дейности по проекта
Разработването на инструмента за анализ и първоначалните тестове до голяма степен се провеждат в петте млечните стопанства, участващи в оперативната група. За по-нататъшното развитие на инструмента за анализ и за последващите практически тестове е предвидено във втората и третата години по проекта да бъдат избрани между 20 и 40 допълнителни млечни ферми, в съответствие с критериите за подбор, определени съвместно от оперативната група.
 
 
План за изпълнение 
В съответствие с бизнес плана на Оперативната група е разписан и времевия план за осъществяване и разширяване на сътрудничеството за постигане на целите на проекта:
 
- Създаване на първия концептуален проект за инструмент за анализ, въз основа на опита на партньорите, участващи в проекта - пет пилотни стопанства в сътрудничество с всички други партньори по проекта. Изпълнението на тази дейност е предвидено в първата година 
- Изготвяне на критерии за подбор и избор на още 10-20 млечни ферми като тестови стопанства, планирано за осъществяване през втората година по проекта
- Събиране и анализ на данните за слабостите в пилотни и тестови стопанства; оценка и тълкуване на събраните данни с период на реализация от първата до третата година по проекта
- По-нататъшно развитие, оптимизация и оценка на инструмента за анализ на още 10-20 млечните ферми през третата година по проекта.
 
 
Публикацията е разработена по материали на ЕПИ – АГРИ и е предоставена от Институт за агростратегии и иновации, като част от информационната кампания „Иновациите – винаги на мода!“