След сухото  и горещо време през следващата седмица се очаква съществена промяна в агрометеорологичните условия.
 
Екстремно високите температури и ниската атмосферна влажност в началото на второто десетдневие на юли се отразиха неблагоприятно на част от пролетните култури, бяха причина за  окапване на цветовете и завръзите при някои зеленчукови култури (домати, краставици, тиквички, зелен фасул).
 
За разлика от северните и централните райони, на много места в Южна България юлските валежи бяха без стопанско значение, което доведе до задълбочаване дефицита на почвена влага. На места в Тракийската низина (агростанциите Пазарджик, Пловдив, Сливен) отсъства влага в 50 cm почвен слой, а в 100 cm слой почвените влагозапаси са оскъдни – под 50-55%.
 
През първата половина от следващия седемдневен период се очакват съществени валежи, понижение на температурите и подобрение на условията за развитие на земеделските култури. Това гласи прогнозата на агрометеоролозите от НИМХ при БАН.
 
 
До края на второто десетдневие при близки до нормата температури и при подобрени  почвени влагозапаси ще продължи цъфтежа, оплождането и наливането на семената при слънчогледа. При царевицата, в зависимост от ранозрелостта и, ще се наблюдават различни фази – от изметляване при по-късните хибриди до начало на фаза млечна зрелост при ранните хибриди царевица на места в южните райони на страната. При памука до края на периода ще се наблюдава начало на фаза цъфтеж.
 
През периода отново се прогнозира вероятност за градушки и риск за разпиляване на зърното. По-подходящи условия за провеждане жътвата на пшеницата ще има в края на второто десетдневие на юли.
Към момента получените средните добиви от пшеница са добри и много добри, на много места в страната над 500кг/дка.