Падналите валежи до средата на третото десетдневие на май бяха неравномерно разпределени. На места в полските райони на страната и Югозападна България те надвишиха  20-25 l/m². (Свищов – 30 l/m², Плевен – 48 l/m², Ново село – 24 l/m², Кюстендил – 25 l/m²) и доведоха до подобряване на почвените влагозапаси в 50 и 100 сm слой.
 
 
В някои райони на Североизточна (Царев брод, Главиница) и Южна България (Благоевград, Сандански, Пазарджик) почвените влагозапаси са незадоволителни – под 65% от пределната полска влагоемност.  
 
През повечето дни от предстоящия седемдневен период земеделските култури ще се развиват с умерени темпове при температури около и под нормите, гласи прогнозата на агрометеоролозите от НИМХ към БАН за следващите седем дни. 
 
При пшеницата и ечемика ще протича цъфтеж, а на места в Южна България и Дунавската равнина - и начало на фаза млечна зрeлост (Сандански, В.Търново). 
 
При слънчогледа, засят в агротехнически срок, ще се наблюдава фаза образуване на съцветие, а при царевицата продължава листообразуването. 
 
При лозата ще протича масово отделяне на реса във всички региони на страната. В районите на Южна България (Сандански, Карнобат) при някои от десертните сортове ще се наблюдава начало на цъфтеж – фаза критична за заразяване от мана и оидиум. 
 
 
При овошките, незасегнати от късните пролетни слани и градушки, продължава наедряването на завръзите. Прогнозираното съществено повишение на температурите към края на периода ще подобри топлинните условия и ще ускори развитието на земеделските култури в полските райони на страната.
 
Очакваните валежи в началото на предстоящия седемдневен период ще поддържат благоприятни условията за развитието на гъбни болести - мана по лозата, мани по зеленчуковите култури, фузариоза по класовете на пшеницата и ечемика, струпясване при овошките.
 
По-подходящи условия за провеждането на агротехническите и растителнозащитни мероприятия ще има през втората половина от периода.