През първата половина от следващите седем дни прогнозираните наднормени температури ще ускорят последните фази от развитието на късните земеделски култури. Това сочи прогнозата на агрометеоролозите от НИМХ при БАН. 
 
 
В края на второто десетдневие на месец август при средно ранните хибриди царевица ще се наблюдава восъчна и пълна зрелост. През периода при средно късните хибриди ще протича млечна и преход към восъчна зрелост, а при късните – наливане на зърното. 
При слънчогледа в полските райони ще преобладава техническа зрелост.
 
В началото на третото десетдневие на месеца при соята ще се наблюдава фаза узряване, при памука - начало на разпукване на плодните кутийки, при ориза - фаза млечна зрелост.
 
Част от ранните бели винени сортове грозде в Южна България ще встъпят в технологична зрелост. Вследствие на високите температури през първата половина на август в югозападните райони на страната – най-вече Петричко, по-рано от обичайните срокове, започна гроздобера на белите винени сортове Мускат отонел и Шардоне. 
 
 
Към края на следващата седмица се очаква съществено понижение на температурите и промяна в агрометеорологичните условия. Очакваните валежи, закъснели за част от пролетните култури в източните и южни райони на страната, ще подобрят водно-физичното състояние на почвата в орния слой, което е предпоставка за по-качествено провеждане на дълбоката оран и предсеитбените обработки на площите предвидени за засяване с рапица. През третото десетдневие на август започват агротехническите срокове за сеитбата на зимна рапица.
 
Подходящи условия за провеждане жътвата на слънчогледа, започнала на места в Южна България, ще има през първата половина от периода.