Топлото време в началото на пролетта, с максимални температури достигнали на много места в страната 23-24°С, ускори вегетацията на есенните посеви и трайните насаждения. Това гласи прогнозата на агрометеоролозите  от НИМХ на БАН. 
 
 
В равнинните райони част от костилковите овощни видове (бадем, кайсия, праскова) встъпиха във фазите бутонизация и цъфтеж.
През първата половина от следващия седемдневен период прогнозираните наднормени средни температури и наличните много добри почвени влагозапаси ще поддържат ускорени темповете на развитие при пшеницата, ечемика и зимната рапица.
 
Понижение на температурите и нормализиране на топлинните условия се прогнозира през втората половина от периода. Не се изключва вероятността за отрицателни минимални температури и критични стойности - до -3°С, за цветовете на овошките.
 
 
До края на март при зимните житни култури ще протича фаза братене, а на отделни места в южните райони на страната при засетите в агротехнически срок посеви с ечемик ще се наблюдава и начало на фаза вретенене.
 
При лозата ще протича набъбване на пъпките. При овощните култури ще се наблюдават различни фази - от разпукване на пъпките до цветен бутон и цъфтеж.
 
 
Очакваните валежи през последната седмица на март ще възпрепятстват на много места провеждането на предсеитбените обработки и сеитбата на средно ранните пролетни култури. В част от Южна България, където се прогнозират по-значителни валежи, ще бъдат пропуснати и оптималните агротехническите срокове за сеитба на слънчогледа - до края на март.
 
Условия за провеждане на предцъфтежни пръскания при овошките срещу някои икономически важни болести - ранно кафяво гниене, къдравост по прасковата, сачмянка, струпясване ще има през последните дни от периода.