Людмил Котовски е завършил агроном със специализация полевъдство във Висшия селскостопански институт “Васил Коларов” или по-известен днес като Аграрен университет – Пловдив. След обучението си е работил около година във фирма за препарати за растителна защита, след това за кратко отново се отделя от тази сфера, но се връща бързо и така вече 16 години.
 
 
„Никога не съм си помислял да практикувам професията си в чужбина. Много съм против ходенето зад граница“, категоричен е Котовски. 
 
Той разказа, че интересът му към агрономството идва още от времето, когато бил дете. Негов съсед бил агроном и тогава той решил, че когато порасне иска да стане агроном като него.
 
Тази професия има бъдеще. Недостатъкът е, че е свързана с повече работа на открито. Зимата – студ, лятото - горещина и донякъде това може да отблъсне хората. Виждате, че рядко някой се хваща да работи на по-тежки условия“, каза агрономът.
 
 
По думите му обучението преди е било по-различно. В учебната програма е имало заложена много практика по всичко, не само по специалността му. 
 
„Ходили сме по полето, в зеленчукови градини и оранжерии, правили сме резитби на дървета и лозя, събирали сме хербарий, запознавахме се с болестите по растенията и плевелите. Правили сме неща, които не знам дали някой в момента ги прави. Натрупал съм доста опит по време на следването, защото се наблягаше на практическата част“, обясни той. 
 
Според него за 10 години са се променили много неща не само в агрономството, но в и като цяло в селското стопанство. 
 
„Подобри се техниката, увеличиха се растителнозащитните мероприятията. Преди се пръскаше по един път, а сега пръскането зачести - може да се напръска на есен, на пролет два пъти. Като цяло броят на обработките се завишава с цел по-добро състояние на растенията“, коментира агрономът. 
 
Той смята, че самите собственици, арендатори и председатели на кооперации отделят повече средства, защото финансите са в основата. За разлика от преди, когато са се използвали евтини препарати, в момента се търси качеството и ефектът. 
 
„Не знам дали в последно време търсенето на агрономи се е увеличило, нямам наблюдение. По-скоро производителите станаха повече и следователно и ние сме се увеличили. Познавам и много дребни производители, които се справят сами. Ако не обичаш работата си, в случая културните растения, няма агроном, който да ти помогне", завърши Котовски.