Кампанията по наемането на земя е в разгара си. Освен прякото договаряне, тази година на пазара има оферти за участие в търгове. На тях всеки арендатор сам може да предложи цената за желаната земя. Картината тепърва се изяснява, но наддаване определено има, споделят първите си впечатления експертите от водещото дружество Агрион – инициатор на търговете. Документи се приемат до 21 април, петък в офисите на компанията в цялата страна. За активните земеделци  излиза много по-изгодно да се включат в търговете сега като сами предложат рентата вместо да разчитат на прякото договаряне със собственика. 
 
 
Прави впечатление, че в някои райони арендаторите направо са тръгнали да се надскачат, за да си гарантират най-атрактивните парцели. Обяснението е, че искат да бъдат спокойни за субсидиите си догодина и за съответното планиране на площите, семена, торове и препарати. Активността за наемане на желаните парцели зависи и от региона: там където земята е атрактивна, има голяма конкуренция между много арендатори; регионите, в които реално действащи са само няколко водещи производители и части, където тепърва влизат нови арендатори. Североизточна България остава сред най-атрактивните региони – там конкуренцията за наемане на земя е най-ожесточена. Освен големите арендатори в битката се включват и големи производители от Централна Северна България, които искат да се разрастват, както и средни и по-малки производители. 
 
 
„Ситуацията в сектора на селското стопанство досега показваше различия между очакванията и реалностите на пазара. А разходите за ренти са сред големите предизвикателства пред стопаните. Затова предложихме пазарния механизъм на търговете, където самите фермери да предложат цени, отговарящи на техните възможности. Разработихме и опростената процедура за участие в търговете, които да улеснят земеделците и с едно идване до офиса на практика да могат да кандидатстват. И в крайна сметка тези, които обработват земята, да печелят”, посочиха от Агрион.
 
Дружеството се наложи като водещо в сектора за управление на поземлени активи. От миналата година предлага и кредити за земеделие и лизинг за покупка на земеделска земя. Финансовите продукти са специално разработени по опростена процедура за агробизнеса и изискват много по-малък брой и обем документи.