Едно от нещата, без които не може да имаме оптимизирано хранене на кравите, е балансираната дажба. Това каза доц. д-р Илия Крачунов, управител на фирма Бонмикс по време на пътуващия семинар „За повече мляко-повече знания“, организиран от Национален съюз на говедовъдите в България (НСГБ), днес във Велико Търново.
 
 
„За да имаме балансирана дажба е необходимо да разполагаме с норми. Нужна е висока консумация на суха материя, както и добри условия за отглеждане и разбира се вода“, обясни Крачунов.
 
 
Експертът предложи няколко прости метода, с които животновъдите ще могат да проверят дали оборите им са достатъчно осветени и дали постелките на кравите им са достигнали необходимата мекота.
 
„Ако искате да проверите дали оборът ви е достатъчно осветен, е необходимо единствено да седнете в яслата, да отворите вестник и да пробвате да почетете от него – ако това  възможно, осветеността в обора е достатъчна. Друг лесен метод, само че проверяване на мекотата на постелката на кравите е, когато застенете и паднете на колене, ако коленете не ви заболят, то постелката на вашите животни е достатъчна мека“, каза доц. Крачунов.
 
 
По думите му храненето на млечните крави основно се разделя на 3 периода: 
 
1. Период на отелване, при който се ползват телесните резерви
2. Средата на лактацията, когато имаме балансиран приход-разход
3. Период на възстановяване на телесните резерви