Най-скъпият биологичен мед в момента е в Добричко. Там изкупната цена на сладкия продукт от акация достига до 11 лв./кг на едро. Това каза за Фермер.БГ Петко Симеонов, председател на Сдружението по биологично пчеларство. 
 
 
Миналата година акациевият биомед се търгуваше средно по 6 лв./кг, допълни Симеонов. 
Причината според него, освен лошия сезон и ниските добиви, е опитите на нови прекупвачи да стъпят на пазара и целенасочено дават по-високи цени. 
 
Симеонов добави, че контрагентите, с които работи от по-дълго време дават цена от 9 лв./кг и такава е средната цена за биологичен акациев мед за страната. 
Медът от липа все още не е изваден и към момента не може да се каже какъв добив ще има от него и съответно в каква посока ще се движи цената му. 
 
 
„Иначе медът от слънчоглед и рапица сега върви около 6 лв./кг“, допълни Симеонов. Той каза, че в Европа акациевият мед се търгува между 6 и 6.50 евро/кг. Реализацията на мед от липа или букет в страните от Европейския съюз е за около 5 – 5.50 евро/кг. 
 
„Изнасяме за Япония. Там има добро търсене на български продукти и български мед. Цените са малко по-добри от тези в Европа, но като цяло са близки. Там проблемът е с пътуването, защото стоката пътува два месеца и докато я освободят от митницата стават два месеца и половина“, разказа Симеонов.  
 
Според него проблемът в сектора е, че самите производители са доста малки и не са кооперирани. Това дава възможност на различни прекупвачи на мед да спекулират с цените. 
 
„Моето мнение е, че директното субсидиране не води до нищо хубаво. Това е абсолютна непазарна намеса и изкривяване на пазара. По-скоро трябва да се направи стимулиране на кооперирането между производителите и подобряване на тяхната конкурентоспособност. Всичко останало е изключително неустойчиво и със сигурност ще има доста вредни последици за сектора“, заключи производителят.  
 
Цената на конвенционалния мед от акация в момента е около 7 лв./кг, обясни Михаил Михайлов председател на Обединен български пчеларски съюз. Според данните, с които той разполага, рапичният мед се търгува за 6.20 лв./кг. 
 
„Към момента няма прогноза за липовия и слънчогледовия мед, но тенденцията сигурно ще се запази и след като е завишена цената на тези, които вече са на пазар, очакваме изкупната цена и на тези, които предстои да извадим, да е висока“, каза Михайлов.  
 
 
Според него търговците са принудени да вдигнат цената, тъй като вносният мед, като този от Украйна, за 2016г. вече е усвоен. 
„Въпреки студения месец май очакваме реколтата да е добра, но при всички положения ще бъде по-ниска от миналогодишната, тъй като беше регистрирана висока зимна смъртност при пчелите. На места тя бе средно 50 процента, но имаше пчелини, които бяха напълно ликвидирани“, добави Михайлов. 
 
По думите му най-сериозно е било положението в Гоцеделчевско и Силистренско. 
Причината за това са миналогодишните пръскания срещу нодуларен дерматит, което е отровило пчелите.