Буферна ивица. Това е понятието, което успешно би решило три от основните проблеми на земеделците. Как действа?
Буферните ивици са широко разпространени в чужбина, а у  нас въпреки че се субсидират, нямат широко приложение, дори напротив.
 
„Такива буферни ивици сме виждали единствено в Брюксел. Нямам представа и не съм чувала в България някой да прави подобни буферни зони“, коментираха земеделци пред Фермер.БГ.
 
 
Какво са буферите?
Те представляват райони или ивици земя, върху които се поддържа постоянна растителна покривка. Могат да бъдат използвани покрай потоци, езера, контури, граници на земеделски площи или дори в самите земеделски площи. В зависимост от мястото, на което ще ги използвате, ще получите различно приложение.
 
Създаването на буфери може да включва засяване на тревни ивици, живи плетове, редове от дървета или комбинация от изброените. Например полезащитните пояси се състоят от редове дървета или храсти. Те са предназначени да намаляват скоростта на вятъра и ветровата ерозия, като по този начин защитават младите насаждения и контролират навявания от сняг и почва. 
 
Кои са трите проблема, които решават?
На първо място буферната ивица може да осигури храна за пчелите. Ако засеете ред с рапица, грах, фацелия или други култури, които периодично да редуват цъфтежа си, ще осигурите на своите насаждения опрашване през целия сезон.
 
Освен осигуряване на разнообразна паша за пчелите, буферната ивица се превръща и в безопасно местообитание на диви, домашни пчели и други полезни видове. 
 
Третата й изключителна функция се състои в това, че успешно ограничава риска при употребата на препарати за растителна защита, а също така се справя и с ерозията на наклонени терени.
 
 
Как да ги създам?
Обикновено е необходима поддръжка, за да се гарантира ефективността на филтрирането или да се ограничи прекомерния растеж, който може да навреди на обема  на реколта. В някои европейски държави буферните ивици са задължителни по краищата на обработваемите площи, граничещи с водни басейни.
 
Буферите могат да намалят въздействието на водната и ветровата ерозия. Те могат и да осигуряват полезни продукти (плодове, дървесина, фураж и др.) и по този начин да допринасят за по-разнообразното производство в земеделското стопанство.
 
Имат ли недостатъци?
При определени условия буферите могат да доведат до загуба на продуктивна земя. Наличното пространство за маневриране на машини се намалява. Необходима е поддръжка, което изисква допълнителни разходи. 
 
 
Субсидират ли се?
Зелените изисквания въведоха задължение за установяване на екологично насочени площи в стопанството, с цел да се опазва и подобрява биологичното разнообразие. Поддържането на екологично насочени площи се прилага при стопанства с обработваема земя над 150 дка, като от 2015 г. най-малко 5% от декларираната обработваема земя следва да е заета от екологично насочени площи. При тези площи до 2016 г. влизаха и буферните ивици, но в началото на тази година Георги Праматаров, директор на дирекция „Директни плащания и идентификация на земеделските парцели“ в Министерството на земеделието, храните и горите обясни, че те отпадат, а с тях и терасите, изолираните дървета, езерата, канавките и откритите водни течения.
 
Все пак земеделците могат да получат субсидия за буферни ивици по мярка 10.1.3 Контрол на почвената ерозия, ако изберат за подпомагане да прилагат като дейност Противоерозионни мероприятие в обработваеми земи.
 
Ако изберат тази дейност, бенефициентите трябва да създадат и поддържат буферни ивици с ширина от  4 до 8 метра. Необходимо е те да се прокарват напречно на склона на разстояние 20-80 метра, в зависимост от наклона на терена, почвения тип и други фактори. В зависимост от разстоянието между тях и ширината им, те заемат от 10-30% от обработваемата площ. За създаване и поддържане на буферни ивици, земеделците могат да получат 40 евро/ха по мярката.
 
Опитът навън
Буферните ивици са широко разпространени в чужбина и особено в Европа – виждали сме ги в Румъния, Германия и Франция. Американски проект, носещ името Beebuffer пък търси земеделски производители, фермери и стопани на овощни градини в Охайо, готови да участват в създаването на подобни буферни ивици за пчели. Организаторите гарантират безплатни семена за засаждането на буферните зони, както и съпътстваща информация, при необходимост.